esélyegyenlőség;COVID-19;

2020-07-02 06:03:00

Az egyenlőség új értelme

Minden válság alapjaiban változtatja meg a rendszert: súlyosbítja a meglévő egyenlőtlenségeket, és felszínre hozza a mélyen gyökerező hátrányos megkülönböztetést. A korábbi globális gazdasági válságokhoz hasonlóan a Covid-19 világjárvány sem ismeri az államhatárokat, és pusztító következményekkel jár. A válasz pedig csak akkor lehet hatékony, ha globális szintű, következetes, egységes, és közösen lefektetett elveken alapul. Minden válság magában rejti annak lehetőségét, hogy az újjáépítés során valami jobbat hozzunk létre, és mindannyiunknak erre kell törekednünk.

Az egyenlőség fontos – minden eddiginél fontosabb. A világjárvány felszínre hozta az egyenlőtlenségek pusztító hatását – és súlyosbítja azokat. Azonnali, konkrét és határozott fellépésre van szükség annak érdekében, hogy véget vessünk az embereket sújtó hátrányos megkülönböztetés számtalan formájának. Sem orvosi, sem pénzügyi, sem erkölcsi szempontból nem engedhetjük meg magunknak, hogy elhanyagoljuk azokat, akiket a Covid-19 világjárvány a legsúlyosabban érint – gyakran ez a legszegényebb réteg, amely rendszerint látóterünkön kívül reked, és nem sokszor hallatja a hangját. Az egyenlőségre törekvő társadalmakat végső soron az alapján ítélik meg, hogy hogyan gondoskodnak a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő lakosaikról.

A Covid-19 világjárvány egyértelművé tette, hogy az emberi jogok tiszteletben tartása életeket menthet. Ahogy a már meglévő betegségek súlyosabbá tehetik a betegség lefolyását, a mögöttes társadalmi és gazdasági károk is együtt tovább súlyosbíthatják a helyzetet. A világjárvány leküzdéséhez elengedhetetlen a hátrányos megkülönböztetés felszámolása, az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés biztosítása, a megfelelő lakhatáshoz való jog, a tiszta vízhez és a megfelelő higiénés körülményekhez való jog, valamint az alapvető szociális védelem – hogy csak néhány példát említsünk.

A világjárványra adott válaszintézkedéseinket a szolidaritásnak kell meghatároznia. A válság során világszerte sokan fejezték ki együttérzésüket. Mások úgy reagáltak, hogy olyan veszélyeztetett csoportokat céloztak meg, akik már most is fizikai és szóbeli támadásoknak vannak kitéve. Ez nemcsak az adott személyeknek rossz, hanem gátolja a vírus terjedése és az okozott gazdasági károk elleni küzdelmet is.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és az Európai Unió továbbra is közösen fog munkálkodni azon, hogy a koronavírus okozta válságra az egyenlőségen alapuló válaszokat dolgozzanak ki, ugyanakkor építsenek a folyamatban lévő sikeres együttműködésre, például a Reflektorfény kezdeményezésre, amely példa nélküli globális erőfeszítést jelent a nemek közötti egyenlőség előmozdítására.

Ez motivált 138 ENSZ-tagállamot és megfigyelőket is arra, hogy közös nyilatkozatukkal támogassák az ENSZ főtitkára által javasolt, a Covid-19 világjárvány kezelését célzó, a fogyatékossággal élő személyekre is kiterjedő válaszintézkedéseket. Az Egyesült Nemzetek Szervezete és az EU újból megerősítette, hogy a fogyatékossággal élő személyek jogairól szóló egyezménnyel összhangban elkötelezett a válság által aránytalan mértékben érintett, fogyatékossággal élő személyek jogainak védelme mellett. Minden országnak ugyanezt kellene tennie, biztosítva, hogy a jelenlegi intézkedések és helyreállítási tervek kellőképpen hangsúlyozzák a megkülönböztetés miatt hátrányosabb helyzetbe kerülő emberek szükségleteit.

Ilyen intézkedés az Európai Bizottság helyreállítási tervre vonatkozó javaslata is.

A Next Generation EU szükséghelyzeti eszköz az uniós költségvetést további 750 milliárd euróval támogatja, biztosítva, hogy a helyreállítás középpontjában az egyenlőség álljon. A helyreállítási terv például elő fogja segíteni a válsághelyzetekre való felkészültséget és a válságkezelést azáltal, hogy nagyobb szerepet biztosít az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központnak a világjárvány figyelemmel kísérésében, és megfelelő iránymutatást nyújt valamennyi polgár számára, különösen a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyeknek, például a fogyatékossággal élőknek és az időseknek. A cél a koronavírus-világjárványból fakadó kihívások kezelése, valamint a társadalmi szempontból igazságos és inkluzív helyreállítás biztosítása.

A társadalmak, az emberek, a kultúrák és a hagyományok sokszínűsége mindannyiunk számára jelentős haszonnal jár. A Covid-19 világjárvány többdimenziós kihívást jelent, amely ellen csak együtt vehetjük fel a harcot sikeresen úgy, ha a rendelkezésünkre álló összes eszközt és készséget bevetjük, és senkit sem hagyunk hátra.