Izrael;elítélés;annektálás;

2020-07-07 16:29:25

Európa vezető országai és Izrael szomszédai egyaránt elítélik Ciszjordánia elcsatolását

Németország, Franciaország, Egyiptom és Jordánia szerint az elfoglalt palesztin területek beolvasztása Izraelbe ellentétes a nemzetközi joggal.

Közös nyilatkozatban ítélte el kedden a német, a francia, az egyiptomi és a jordániai külügyminiszter Ciszjordánia jelentős részeinek tervezett izraeli annektálását. – Az 1967-ben elfoglalt palesztin területek bármely részének beolvasztása Izraelbe ellenétes lenne a nemzetközi joggal, és veszélyeztetné a közel-keleti békefolyamatot - áll Heiko Maas német, Jean-Yves Le Drian francia, Számeh Sukri egyiptomi és Ajmán Szafadi jordániai külügyminiszter nyilatkozatában.

Hozzátették: az esetleges egyoldalú határmódosítás komoly következményekkel" járna a térség biztonságát és stabilitását illetően, illetve nagyban akadályozná az átfogó és igazságos béke kialakítását célzó törekvéseket. Egy ilyen lépés az Izraelhez fűződő viszonyra is hatást gyakorolna. Aláhúzták, hogy a nemzetközi jog és az ENSZ vonatkozó határozatai alapján továbbra is az izraeli-palesztin konfliktus megegyezésre épülő, kétállami megoldását pártolják, és felajánlották segítségüket a tárgyalásokhoz vezető út megnyitásához.

Izrael 1967-ben, a hatnapos háborúban Jordániától elfoglalta Ciszjordániát, Egyiptomtól pedig a Gázai övezetet. A palesztinok ezeket a területeket jövőbeli államuk részének tekintik. A korábban Ciszjordánia részét képező Kelet-Jeruzsálemet Izrael 1980-ban egyoldalúan annektálta.

Az jelenlegi izraeli kormány koalíciós megállapodása értelmében Benjámin Netanjahu miniszterelnök az Egyesült Államokkal egyeztetve júliusban megkezdheti az elcsatolás előkészítését. A nemzetközi közösség nagy része elítéli az izraeli kormányt tervét, figyelmeztetve, hogy Ciszjordánia bekebelezése tovább erősítheti a békétlenséget izraeliek és palesztinok között.