Sztrájkbizottságot alakított szerdán az Ózdi Acélműveknél a Vasas Szakszervezeti Szövetség helyi alapszervezete, mert a cég vezetősége gyakorlatilag fél éve nem ül le velük egyeztetni az idei évre vonatkozó béremelésről. A kollektív szerződés szerint a bértárgyalásoknak január 31-ig meg kellett volna kezdődnie, ám az erre irányuló kezdeményezéseket a munkáltató rendre valamilyen indokkal elhárította, így a mai napig nem született megállapodás – tudtuk meg László Zoltántól, a Vasas alelnökétől. Elmondta: szerdán végül sikerült tárgyalóasztalhoz ülni a menedzsmenttel, ám írásos ajánlatot a bérek rendezésére vonatkozóan nem kaptak, de még csak ígéretet sem, hogy a szakszervezet bármelyik követelésének eleget tennének. Így a Vasas bejelentette a sztrájkbizottság megalakítását.
A hatályos jogszabályok szerint ettől számítva 7 nap áll a munkáltató rendelkezésére, hogy megkezdje az érdemi tárgyalásokat. Ez alatt az egy hét alatt „rendes” sztrájkot még nem lehet tartani, 2 órás figyelmeztető sztrájkot viszont igen. Hogy ilyet szerveznek-e, arról jövő hét elején dönt a szakszervezet. Ha viszont július 22.-ig nem kezdődnek el a tárgyalások, az acélmű dolgozói beszüntetik a munkát. A sztrájk támogatottsága meglehetősen erős: az 500 dolgozó közül eddig mintegy 400 jelezte csatlakozását, de László Zoltán szerint ennél is többen hajlanak a munkabeszüntetésre, a dolgozók elégedetlensége ugyanis egyre nagyobb. A Vasas alelnöke hangsúlyozta: alapvetően nem a sztrájk a céljuk, hanem a munkabéke, így ha a cég elfogadja követeléseiket, azonnal aláírják a megállapodást. Erre viszont egyelőre nem sok esélyt lát.
A szakszervezeti vezető megfogalmazása szerint nem kérnek indokolatlan dolgokat, csak azt, hogy a dolgozók helyzete ne legyen rosszabb, mint eddig. Ehhez szeretnének minden munkavállaló számára egységesen bruttó havi 20 ezer forintos alapbéremelést, ezen felül a bértömeg 2-4 százalékára rúgó teljesítményalapú differenciált emelést. Szeretnék továbbá azt a 13. havi bért is visszakapni, amelyről 2008-ban az akkori válsághelyzetben mondtak le a dolgozók, akiknek azt ígérték, ha javul a gazdasági helyzet, ezt visszakapják. Ez azonban azóta sem történt meg, és a béreket is 2018-ban emelték utoljára. A dolgozók kiadásai viszont nőttek, többek között az élelmiszerek drágulása miatt is.
László Zoltán elmondta azt is: az Ózdi Acélművek a koronavírus miatti korlátozások idején nem állt le, a termelés ugyanúgy folytatódott, sőt, a dolgozók beszámolói szerint túlórák is voltak. Az ágazatban egyébként átlagosan bruttó 370 ezer forint körüli összegeket keresnek a dolgozók (ebben az alapbéren felüli juttatások, túlóradíjak is benne vannak már). Ennél az Ózdi Acélművek dolgozóinak fizetése alacsonyabb, László Zoltán szerint a bruttó 20 ezer forintos emelés ezt az elmaradást nem is hozná be.
Kerestük kérdéseinkkel az Ózdi Acélműveket is, ha választ kapunk, frissítjük cikkünket.