Brüsszel;EU-csúcs;jogállamiság;

2020-07-17 20:29:41

Az EU-csúcs első napján még csak bemelegítettek a résztvevők

Meglepetések nélkül, a várakozásoknak megfelelően zajlott az európai uniós csúcs első napja: a tagállami vezetők ismertették a közös költségvetéssel és a gazdasági mentőcsomaggal kapcsolatos általános álláspontjukat.

EU-diplomaták tájékoztatása szerint nyugodt és kiegyensúlyozott volt a tanácskozás légköre, minden résztvevő türelmesen végighallgatta a felszólalásokat. A 10 órakor kezdődött plenáris ülés késő délutánig tartott, ezt követően az állam- és kormányfők két-, illetve több oldalú találkozókon egyeztettek, majd lapzártánk után ültek ismét össze. Az ülést elnöklő Charles Michel először Angela Merkel német kancellárral és Emmanuel Macron francia államfővel egyeztetett. Michel várhatóan újabb kompromisszumos javaslatot tesz le az asztalra a teremben elhangzottak és a kétoldalú “gyóntatások” eredményeként.

A magyar miniszterelnök péntek reggel konzultált a visegrádi országok vezetőivel, és a Facebook-oldalán számolt be arról, hogy több lényeges kérdésben sikerült egységes véleményt kidolgozniuk, részleteket azonban nem árult el. A lengyel delegáció ugyan ismét azt hangoztatta, hogy nem kéne a jogállamot belekeverni a költségvetésbe, kérdés azonban, hogy a végjátékban mennyire határozottan áll ki az anti-korrupciós szabályrendszer bevezetése mellett.

A jogállami feltételrendszer elfogadtatásának többen is szurkolnak a partvonalról: Donald Tusk, az Európai Néppárt (EPP) elnöke, és Manfred Weber, az EPP európai parlamenti csoportjának elnöke egyaránt Twitter-üzenetekben biztatta a résztvevőket: ne engedjék, hogy a javaslat kimaradjon a végső megállapodásból.

A pénteki eszmecserén mindenekelőtt az EU 2021-ben kezdődő, 1074 milliárd eurós hétéves költségvetésének és a 750 milliárdosra tervezett helyreállítási alapjának a nagyságáról csaptak össze a nézetek. A takarékos négyeshez tartozó tagállamok képviselői a pénzügyi csomag mindkét elemének a csökkentésére tettek javaslatot, és világossá tették, hogy nem kívánnak lemondani a nettó befizetőként nekik járó éves költségvetési visszatérítésről. Az utóbbit Emmanuel Macron támadta hevesen.

Hollandia leszögezte: csak úgy hajlandó hozzájárulni a közös hitelfelvételből fedezett pénzügyi mentőcsomaghoz, ha a többi tagországgal együtt kiterjedt jogosítványokat kap a pénzköltés jóváhagyására és ellenőrzésére. A járvány következményeinek enyhítésére kidolgozott támogatási rendszer két legnagyobb kedvezményezettje, Olaszország és Spanyolország kormányfője világossá tette, hogy ragaszkodik a beígért összegekhez.