lemondás;polgármester;népszavazás;bánya;Pilismarót;

- Lemondott a polgármester Pilismaróton, aki egy sokáig titkos bányanyitásba bukott bele

Dühösek lettek a helyiek a Fidesz által támogatott független polgármesterre. Végül akár népszavazás is dönthet a Duna-parti terület besorolásáról.

Lemondott Pergel István Csaba, Pilismarót független, de a Fidesz által támogatott polgármestere – értesült helyi forrásokból az Index és az Átlátszó.  Mint azt a két portál megírta, a Komárom-Esztergom megyei településen folyamatban van egy homok-kavics bánya megnyitása, erről azonban sok helyi egyáltalán nem hallott egy a múlt pénteki lakossági fórum meghirdetéséig. 

Az Index összefoglalója szerint a falu és az üdülő övezet lakóinak háta mögött szerveződött, és most, az utolsó pillanatban került nyilvánosság elé: 1,2 millió négyzetméteren terveznek új homok- és kavicsbányát a Duna-partra vezető út mentén. – A lépés ellen a múlt hét végén indított petíciót már több mint 1400 ember írta alá. Egy cég indítaná újra a bányászatot a pilisi mészkőbányában, s a beruházás miatt három hektárnyi területen vágnák ki a fákat.   

Az Indexnek névtelenül nyilatkozó pilismarótiak attól tartanak, hogy a kavicskitermelés természetkárosítással, zajszennyezéssel és nagy porral jár majd. Aggódnak amiatt is, hogy a munkagépek és a kitermelt nyersanyagokat elszállító teherautók túlságosan megterhelik a falu infrastruktúráját.   

Népszavazás lehet a sóderbányáról

A bánya megnyitásához szükséges környezeti hatásvizsgálat tavaly decemberben indította el a Tatabányai Járási Hivatal. A hivatalos közlemény szerint a GM-PRO Kft. a „Pilismarót homok-kavics” kutatási területen, vízi szállításra alapozva kíván külszíni bányát nyitni. Idén januárban a környezeti hatásvizsgálati eljárásnak része volt egy közmeghallgatás, amelyet Tatabányán tartottak meg. Aztán a bányavállalkozó elfogadott kutatási zárójelentés alapján a Pest Megyei Kormányhivatal május 27-i határozata bányatelket állapított meg Pilismarót Duna-parti területen. 

A bánya megnyitásának következő lépcsőfoka az lenne, hogy a pilismaróti képviselőtestület átminősíti a Duna-parti területet bányaterületé a jelenlegi, idegenforgalmi-sport területet. Emiatt az átminősítési eljárás miatt tartottak múlt pénteken lakossági fórumot a településen, ahol is kirobbant a lakossági ellenállás.

Közben a pilismaróti önkormányzat hivatalos oldalán, megjelent  egy közlemény

egy magánszemélyek által benyújtott helyi népszavazási kezdeményezésről, amelyben a sóderbánya nyitásához szükséges területi besorolás megváltoztatására lehetne igent vagy nemet mondani.

Létrejön egy új Budapesti Iskola Intézet, melynek első lépése a filozófus pár hagyatékának Magyarországra hozatala.