Tata;Öreg-tó;szálloda-beruházás;

Civilek tüntettek 2020. július 11-én a tatai Öreg-tó partjára tervezett óriási szálloda ellen

- Meghátrált a tatai luxusszálloda építtetője, szerényebb beruházást terveznek

Hatott civil ellenállás, több ezer négyzetméterrel csökkenhet a tóparton épülő komplexum területe.

Visszavonulót fújt az építtető Avalon Center Kft. a tatai Öreg-tó partjára tervezett luxusszálloda ügyében: 5 ezer négyzetméterrel kisebb lesz a hotel, és ígérik: egyetlen fát sem vágnak ki, megegyeznek a civilekkel; mélygarázs viszont lesz – tudta meg a hvg.hu a cég ügyvezetőjétől, Tóth Balázstól.

120 szobás szállodaóriást épült volna a part mellett

A tó mellé eredetileg egy 120 szobás luxushotelt terveztek, amelyet egy, a Hellt is tulajdonló személyek másik cége húzna fel alig néhány méterre a tó partjától, 24 milliárd forintból. Az Avalon Center Kft. egy májusi sajtótájékoztatón azt ígérte, hogy

  • az Öreg-tó az építkezés után is körbesétálható lesz,

  • a szálloda 19 méternél nem lesz magasabb,

  • mélygarázsban lehet majd parkolni,

  • és az épület nem takarja ki a népszerű Eötvös Gimnáziumot.

A helyi civileknek azonban így sem tetszettek az ismertetett elképzelések: mint arról a Népszava helyszíni tudósítója beszámolt, július 11-én, szombaton több százan tüntettek a luxusszálloda ellen. Az eseményen felszólalt a Stop Avalon! Tata nevű civil csoport egyik szervezője, Szeidemann Ákos is, aki szerint most egy kisváros lakói és szerelmesei együttesen vívnak csatát.

„Amíg csak hasonló esetekről hallottunk, elfordítottuk a fejünket. Óriási hiba volt. De Tata most megálljt parancsolt” – jelentette ki. Hangsúlyozta:

néhány éve még a fenntartható fejlődés szabta meg a természet- és környezetvédelem irányelveit, de napjainkban úgy érezni, ami most zajlik, nemhogy fenntarthatatlan, de nem is fejlődés.

Természet- és műemlékvédők a magántulajdon jogával szemben

Az ellenzők kezében olyan erős aduk vannak, amelyek tiszta jogállami helyzetben akár alkalmasak is lehetnének a beruházás megakadályozására: természetvédelmi területről, védett madárélőhelyről (ú.n. ramsaari területről) és az uniós Natura 2000 hálózat részéről van szó, amely Európában is páratlan módon városi környezetben szolgál minden évben a vonuló vadludak tízezreinek gyülekezőhelyéről.

Nem jogi kategória, de szót emelt a Hell energiaital gyártójához köthető 120 szobás építmény felhúzása ellen az ICOMOS nemzetközi műemlékvédelmi szervezet Magyar Nemzeti Bizottsága is: „A több száz év alatt folyamatosan őrzött tájképi értékek védelme eddig minden tatai településfejlesztési program megkérdőjelezhetetlen alapja volt (…) Az egyensúlyban lévő természeti és műemléki környezettől erősen elüt a tervként bemutatott épület (…), Tata városának kialakult léptékétől és beépítési rendjétől is teljesen idegen.”  

A szállodaberuházás helyszíne ugyanakkor magántulajdonban van, ahogy arra Michl József polgármester is emlékeztetett. Michl nem lát problémát az építkezésben. Egy Facebok-bejegyzésben azt írta:. „Az önkormányzatnak az az álláspontja, hogy amennyiben a jogszabályi feltételeknek megfelel a beruházás, akkor miért ne épülhetne a tóparton? Jelenleg is beépíthető a terület, akár már holnap beadhatja az építési engedély iránti kérelmét a tulajdonos

A parlament csak megszavazhatja vagy elutasíthatja a büdzsét és a mentőcsomagot, de ezeket nem módosíthatja.