index;kirúgás;felmondások;

- Index-újságíró: Azzal, hogy felálltunk, megmentettük a portált

Fábián Tamás közölte, a felmondásukkal ismét bemutatták az olvasóknak azt, amit cikkek, videók és fotók százezreivel tettek az elmúlt években: hogy mi történik Magyarországon.

Ha elsőre talán furcsán is hangzik, azzal, hogy felálltunk, megmentettük az Indexet – fejtette ki szombati Facebook-bejegyzésében Fábián Tamás. Az újságíró, aki a lap több mint 80, csaknem az összes újságírójával együtt felmondott azután, hogy az Indexet tulajdonló alapítvány kuratóriumának elnöke, Bodolai László kirúgta Dull Szabolcs főszerkesztőt.  

„Méltó és tisztességes halál lett a jussa, a felmondásunkkal pedig nektek, olvasóinknak bemutattuk ismét azt, amit cikkek, videók és fotók százezreivel tettünk az elmúlt években: hogy mi történik Magyarországon.”– indokolta Fábián.

Hozzátette: nem hagyták, hogy csendben kivéreztessék, elhallgattassák, ezzel pedig meggyalázzák mindazt, amit az elmúlt 21 évben emberek százai áldozatos munkával készítettek. Az újságíró azt is kifejtette, hogy egyrészt a szerkesztőség nem tehette meg, hogy az értük hónapokig kiálló, „hátát tartó” főszerkesztőjét cserben hagyják, miután a tulajdonos a kirúgással átlépte a vörös vonalat.

Leszögezte:

„mi az olyan újságírásban hiszünk, amiben nincs az a nyomás, aminek a hatására a legfontosabb alapelvünkből engedünk és hajlandóak vagyunk kicsit belesimulni”.

Szerinte ha maradnak, éppen azokkal az emberekkel kellett volna egyezkedni, akik nyilvánvalóvá tették, hogy velük egyfajta út járható:

„ha bekussolunk és majd mindig olyan keretek között írunk újságot, amit ők határoznak meg”.

Fábián Tamás megjegyezte, hogy a NER által szorongatott tulajdonos két lehetőséget hagyott nekik; megalkusznak ők is a hatalom embereivel és saját magukkal, vagy brutális személyes kockázatokat vállalva következetesen tartjuk magunkat ahhoz, amit eddig mondtak. – Utóbbit választottuk – tette hozzá, majd az egységesen távozó szerkesztőség jövőjéről sejtelmesen annyit mondott:

„történhetnek máshogy is a dolgok, azaz van másik.”

Azt, hogy a szerkesztőség együtt marad, és valamilyen formában lapot fog csinálni, sejteti a „Távozó indexesek” nevű, pénteken létrehozott Facebook-oldal, amelyet már csaknem 150 ezer ember kedvel és annál is több követ.  

„Szeretnénk egységben együtt maradni, továbbvinni az Index szellemiségét. Nem lesz egyszerű, még nekünk is nagyon homályos minden, az út elején vagyunk, de igyekszünk”– írták.

A jelenlegi Index várható jövőjéről szólva Szalay Dániel, a media1.hu alapítója a Klubrádió Esti Gyors című műsorában még péntek este azt mondta: a munkatársak zöme már beadta ugyan a felmondását, de nem tudnak azonnal kilépni, mert ennek munkajogi következményei lehettek volna. „Várhatóan azonban a következő napokban csökkentett módban folytatja az Index. Ez inkább a tulajdonosi körnek kedvező, mert meg tudják kezdeni egy új stáb kialakítását – hangoztatta Szalay Dániel.

Pro és kontra

Az Index ügyével kapcsolatban szombaton több ismert ember is megszólalt. 

Vásárhelyi Mária szociológus például a hirklikk.hu-n megvédte az Index tulajdonosait képviselő kuratóriumi vezetőt: „igazságtalannak tartom, hogy most Bodolait tegyék meg bűnbaknak és rá zúduljon a népharag”. Summázata szerinte a „manipulatív, zsarnoki hatalom könnyűszerrel tudja úgy keverni a kártyákat, hogy az ellenük küzdő barátok, bajtársak egymásnak ugorjanak és ne a közös ellenség – a zsarnokság –, hanem egymás ellen harcoljanak”.

Tamás Gáspár Miklós filozófus viszont a merce.hu-n éppen a szerkesztőséget vette védelmébe.

„Ezek a fiatalemberek – az Index szerkesztői, munkatársai – bebizonyították, hogy különösebb hangoskodás és hencegés és színfalhasogatás nélkül lehet gyakorolni a szabadságpárti ellenállás egyszerű, elemi gesztusait”– írta.

Hozzátette: „Orbánnal nincs kompromisszum. Nem azért csak, mert megalkudni vele nem emberhez méltó, hanem azért is, mert kilátástalan. Az Index dolgozói nem forradalmárok. Kételkedő és habozó polgárok, akiknek van hozzá elég eszük, hogy belássák: itt nincs kivel beszélni”.

A Blikk péntek este vette észre Koncz Zsuzsa énekesnő Facebook-bejegyzését „Indexes barátaimnak...” címezve Arany János A walesi bárdok című verséből idézve:

„Ötszáz, bizony, dalolva ment Lángsírba velszi bárd: De egy se birta mondani Hogy: éljen Eduárd.”

Mérő László matematikus pedig ugyancsak közösségi oldalán hosszú bejegyzésben állt ki az Index újságírói mellett. 

„Lehet, hogy két év múlva, amikor Orbán Viktor magában elemzi veresége okait, arra ébred majd rá, hogy nagy hiba volt hagyni az Indexet szétesni, sőt ezt elő is segíteni” – írta Mérő László.

Ferencvárosi bojkottA IX. kerület polgármestereként szeretném az Index tulajdonosait tájékoztatni, hogy amíg nem biztosítják a szerkesztőség függetlenségét, addig a kerület nem tekinti a portált sajtópartnernek és semmilyen ügyben nem nyilatkozik az Indexnek. Úgy járunk el, ahogy a szennymédiával szemben eddig is – írta bojkottfelhívásában a Facebookon Baranyi Krisztina ferencváros ellenzéki polgármestere.  Kiemelte: „Egyetlen kerületként ezzel persze nem érnénk el nagy hatást, ezért kérem a többi polgármestert, önkormányzati és országgyűlési képviselőt, hogy csatlakozzanak. Ne nyilatkozzunk, ne adjunk semmilyen információt az Indexnek addig, amíg nem állítják helyre a függetlenséget.” Mint írta, a szerkesztőség tagjai elindítanak egy új indexet, akkor szeretne az első előfizetők között lenni. Ha így alakul, akkor erre biztat mindenki mást is. A modell működik máshol, olvasói előfizetésekből tudnak független online sajtót működtetni Csehországban és Szlovákiában is. – Sikerülni fog nekünk is – bizakodott Baranyi Krisztina, aki szerint Magyarországon nincs közszolgálati média, közpénzből kizárólag kormánypropagandát működtetnek. Ezért annak a legalább 3 millió embernek a zsebébe kell nyúlnia, akik nem hagyják hogy megtévesszék őket, nem hat rájuk az agymosás – tette hozzá.  

„Ami késik, nem múlik” – közölte a fiatalokért felelős helyettes államtitkár.