Hongkongban kötelező a maszk viselése a közterületeken és a nyilvános zárt helyeken – jelentették be hétfőn a helyi hatóságok, miután szigorításra kényszerültek a koronavírus-járvány újabb hulláma miatt.
Matthew Cheung, a hongkongi kormányzó helyettese hangsúlyozta, hogy rendkívül súlyos a járványhelyzet a városban, aggasztóbb, mint korábban bármikor. A hatóságok emiatt betiltották a két fősnél nagyobb létszámú nyilvános találkozókat, az éttermek pedig csak elvitelre szolgálhatnak ki a továbbiakban. Az intézkedések szerdán lépnek életbe, és egyelőre hét napig lesznek érvényben.
Hongkong júliusban kötelezte a kávézókat és éttermeket, hogy este hat után már ne fogadjanak vendégeket, de napközben zavartalanul működhettek. Ugyanakkor az elmúlt három hétben ugrásszerűen megnőtt a helyi fertőzések száma. Hétfőn sorozatban a hatodik napja haladta meg a százat az új esetek száma, és 145 fertőzöttel a napi rekord is megdőlt. A betegek közül 142 helyben kapta el a koronavírust.
A hatóságok figyelmeztettek, hogy a lakosság az elmúlt időszakban túl könnyedén vette a maszkviselési és a távolságtartási szabályokat. Ezért a hétvégén fokozták az ellenőrzést, és lezárták a népszerű strandokat, korlátozták a hajók, illetve a légi járatok személyzetének közlekedési útvonalait. A kórházi hatóságok aggodalmukat fejezték ki, mert az új esetek száma olyan gyorsasággal nő, hogy a közkórházak nem képesek elhelyezni az új betegeket – közölte az RTHK állami tévécsatorna. Kína hongkongi összekötőirodája vasárnap jelezte, hogy Peking segít Hongkongnak a tesztelésben és a betegek elhelyezésének megoldásában.
Január óta több mint 2600-an fertőződtek meg a városban, a halottak száma húsz.
Bevásárlóközpontok, éttermek és uszodák nyitottak meg Szentpéterváron
Megnyitottak a múzeumok és az éttermek hétfőn Szentpéterváron a járványhelyzet miatt bevezetett korlátozó intézkedések feloldásának újabb szakaszaként. Várják a látogatókat a bevásárlóközpontok, a kondicionáló termek és az uszodák is. A hétfőn nyilvánosságra hozott hivatalos adatok szerint Oroszország több mint ötmillió lakosú „északi fővárosában” az ismertté vált fertőzések száma 24 óra alatt 172-vel 30 807-re, a halottaké 10-zel 1955-re, a gyógyultaké pedig 75-tel 23 043-ra nőtt.
Szentpétervár bő egy hónappal maradt el Moszkvától a nyitásban.
Országos szinten az igazolt Covid-19-fertőzések száma 5635-tel 818 120-ra emelkedett az elmúlt nap folyamán, ami csökkenő tendenciát, de még mindig 0,7 százalékos növekedést jelent. Az új esetek 24,9 százaléka tünetmentes. Oroszország a negyedik helyen áll a koronavírus-fertőzöttek számát tekintve az Egyesült Államok (4 234 140), Brazília (2 419 091) és India (1 435 616) után. Az aktív esetek száma 2471-gyel 201 437-re nőtt. A halálozások száma 85-tel 13 354-re, a gyógyultaké pedig 3079-cel 603 329-re emelkedett.
Moszkvában a diagnosztizált fertőzöttek száma 694-gyel 238 616-ra, a halálos áldozatoké 13-mal 4411-re, a gyógyultaké pedig 264-gyel 174 985-re nőtt.
Az országban a járvány kezdete óta több mint 27,1 millió, az elmúlt nap folyamán pedig mintegy 239 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 263 759 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.
Két hétbe telik egy saját kezdeményezésű teszt elvégzése Romániában
Romániában átlagosan két hétbe telik, amíg a külföldi nyaralásra készülő, vagy egészségi állapotuk miatt aggódó emberek megtudhatják, hogy elkapták-e a koronavírus-fertőzést – írta hétfőn a G4Media hírportál.
A lap számos magánklinikánál érdeklődött a vírus jelenlétét kimutató PCR-tesztek ára és a kialakult várólista felől: a mintavételt leghamarabb egy jászvásári klinikán szerdára sikerült előjegyezni, de a koronavírus-teszt eredményére itt is további öt munkanapot kell várni. Volt azonban olyan konstancai szolgáltató, ahol már csak októberre lehet feliratkozni a tesztelésre.
A legtöbb bukaresti klinikánál átlagosan kéthetes várakozás után 340-390 lejért (25-28 ezer forint) lehet elvégezni a koronavírus-tesztet.
Romániában ugrásszerűen megnőtt az igény a saját kérésre végzett tesztek iránt, miután – a járvány rohamos terjedése miatt – számos ország negatív tesztektől tette függővé a román állampolgárok beutazását, vagy mentesítését a kötelező karantén alól. Hétköznapokon a kiértékelt tesztek száma az utóbbi héten már meghaladta a húszezret, ezek csaknem felét azonban most már nem orvosi javallatra, hanem saját kezdeményezésre végzik.
„Rendet kell tenni a kimutatásokban”
Csehországban felülvizsgálták a koronavírus-járvány statisztikai adatait, aminek következtében egyharmaddal csökkent a betegek, és jelentősen megugrott a gyógyultak száma – közölte a cseh egészségügyi minisztérium hétfőn honlapján.
Az egészségügyi miniszter által a múlt héten elrendelt felülvizsgálat eredménye alapján Csehországban hétfőn 3525 beteget tartottak nyilván, ami 1775-tel, tehát egyharmaddal kevesebb, mint a korábbi kimutatásokban szereplő adat. A kórházakban 149 beteget ápolnak, akik közül 15-nek az állapota súlyos. A meggyógyultak száma 11 428, majdnem 1800-zal több, mint a korábbi statisztikában. A járványban hétfő reggelig 371 ember halt meg.
Adam Vojtech miniszter szerint a járványadatok felülvizsgálatára azért van szükség, hogy pontosítani tudják a regionális és helyi tisztiorvosi szolgálatok adatait. Az egészségügy és a tisztiorvosi szolgálat is nagy nyomás alatt dolgozik, az adatok több úton jutnak el a központba, ezért időnként „rendet kell tenni a kimutatásokban” – mondta Vojtech a közszolgálati hírtelevízióban.
Csehországban jelenleg több mint tíz helyi fertőzésgóc van, és az utóbbi két hétben a korábbiaknák magasabb volt a napi fertőzések száma is, amiért az érintett helyeken, illetve régiókban szigorították az óvintézkedéseket.
A cseh kormány hétfőn tárgyalja meg az úgynevezett szemaforrendszer bevezetését, amely a járvány súlyossága alapján négy kategóriába (piros, sárga, zöld, kék) sorolná a településeket és a régiókat. Pirossal olyan régiókat fognak jelölni, ahol sok fertőzés van, és a helyzet súlyos, míg a kék szín vírusmentes területet jelent majd.