járvány;Opten;cég;vendéglátóipar;koronavírus;

- Hullámzik a vendéglátósok vállalkozói kedve: a járvány második hullámától rettegnek

Leginkább feszült hullámzás jellemzi a vendéglátóipar cégalapításokat és -megszüntetéseket - állapítja meg az Opten.

A megszűnő, illetve alapított vendéglátóipari vállalkozások számának szokatlan hullámzására hívja fel a figyelmet keddi elemzésében az Opten. Míg a 144 májusi cégmegszüntetés a márciusi, 147-es csúcspontot idézte, a június 107-es adata éves mélypontnak számít. Míg az ágazat cégalapításainak száma áprilisban 38-ra zuhant, a május 108-as, illetve a június 94-es értéke már-már az év eleji, havi 120 körüli adatát idézi. A vendéglátóipari társaságok közel 20 ezres számát így változatlanul lemorzsolódás jellemzi.

A céginformációs szolgáltató az ideges mozgásokat a koronavírusjárvány hatásaival magyarázza. A megszüntetések májusi kiugrását a cégbíróságok működésének lassulásával és a közzétételek csúszásával magyarázzák. De sok vállalkozásnak ekkora fogyhatott el a pénzügyi tartaléka, illetve ekkor szembesültek azzal, hogy az élet újraindulása ellenére sem állt vissza a kereslet a járvány előtti szintre. A megszüntetések júniusban azért eshettek vissza, mert a nyár beköszöntével, illetve a korlátozások oldásával egy kis levegőhöz juthattak a vendéglátóipar szereplői. Másfelől nagy várakozással tekintettek a kormányzat gazdaságvédelmi intézkedési tervére is.

Míg a járvány áprilisi berobbanása erőteljesen visszavetette a cégalapításokat, a cégtulajdonosok ezután a kedvező járványügyi statisztikák ismeretében már kisebb kockázatot láthattak az étterem és egyéb vendéglátóipari egységek alapításában. A befektetők derűlátását ugyanakkor egy a főszezonban, vagy közvetlenül utána bekövetkező második hullám jelentősen ronthatja. Hogy ez pontosan mikor következik be és milyen mértékű lesz, az jelenleg éppoly kevéssé tudható, mint hogy az első hullámot szerencsésen túlélt vállalkozások hány százalékát sodorja magával az iparág esetleges újabb teljes lefagyása - fogalmaz a céginformációs szolgáltató.

Az ágazat magára találását nem segíti elő az 500 fősnél nagyobb rendezvények tilalma sem. Az elmúlt években felfutó, a különböző kulturális és gasztronómiai rendezvényekhez szorosan kötődő foodtruck-vállalkozások mindenesetre borúlátók - közli az Opten.

A szakszervezeteket megkerülve a dolgozók egyéni munkaszerződéseit módosítva emeli az alapbéreket a magyar állami és német tulajdonban lévő cég.