Majdnem minden ötödik fiatal többet költött a járványhelyzetben, több mint harmaduk kiadásai viszont csökkentek. Főként a nők költekeztek: negyedük költségei emelkedtek, míg a férfiak 12 százalékának került csak többe ez az időszak – derül ki a K&H 19-29 éves korosztályt vizsgáló kutatásából. A nyugati országrészben élők mindössze 7 százalékának növekedtek a kiadásai, a keleti régiókban lakó fiatalok ötöde költött nagyobb összeget, a fővárosban és környékén élők negyedének emelkedtek a költségei.
A többletköltségekkel szembesülők 30 százaléka élelmiszerekre fizetett ki többet, 27 százalékuk egészségügyi kiadásai emelkedtek, 17 százalékuknak a lakhatásra kellett több pénzt fordítaniuk, 15 százalékuknak pedig a családról való gondoskodás miatt került többe ez az időszak.
A kiadáscsökkenésről beszámoló 19-25 évesek átlagosan 39 ezer forint körüli összeggel mérsékelték a költéseiket, a 26-29 évesek kiadása átlagosan 49 ezer forinttal esett vissza. Ők elsősorban a szórakozásra, ruházati és műszaki cikkekre és utazásra szánt költségeikből vettek vissza, ezekre egyébként a kijárási korlátozások idején kevésbé is volt lehetőség.
A K&H adataiból az is látszik, hogy a bankkártyás fizetések megszaporodtak a járványhelyzetben: ezek összege márciusban majdnem negyedével, áprilisban pedig több mint tizedével ugrott meg – nem csak a fiatalok, hanem a többi korosztály esetében is. Az egy lakossági bankkártyára jutó vásárlás összege márciusban 13, áprilisban 5 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál.
A bank szerint ebben fontos szerepet játszott, hogy az Egészségügyi Világszervezet és több kutatás szerint is a készpénz érintése kockázatot jelent a járvány terjedése szempontjából, amelyet a bankkártyás vásárlással lehet kivédeni. A kártyás vásárlás ráadásul egyszerűbbé is vált, hiszen az érintéses fizetéseknél a korábbi 5 ezer forint helyett csak a 15 ezer forint feletti vásárlásoknál kell megadni a PIN-kódot.