Ez csúnya lesz. Az országok egymás elől fogják elkapkodni az első néhány száz millió adag oltóanyagot, éppen úgy, ahogyan néhány hónapja a lélegeztető készülékekkel, az orvosi védőruházattal és a maszkokkal tették. Szóba se jönnek majd olyan tényezők, mint hogy hol lenne rá a legnagyobb szükség, melyik régióban lehetne a legtöbb embert megmenteni. Az ENSZ Egészségügyi Világszervezete, a Trump által pont a világjárvány idején lejáratott WHO is tehetetlen lesz. Egy négy-öt évvel ezelőtti világban kis jóindulattal még elképzelhető lett volna, hogy az amerikai elnök nemzetközi csúcskonferenciát hív össze, amelyen eldöntik, hogy milyen elvek mentén osztják el az első szállítmányokat, most ez már a sci-fi kategóriájába tartozik.
A Covid-19 elleni amerikai vakcinafejlesztés kódnevét amúgy is a Star Trek sorozatból vették: Warp Speed (hajlított tér menti sebesség). Az egészségügyi tárca már áprilisban kitűzte a célt: októberre oltóanyag kell. A fő kérdésekben döntő bizottságban ott ül Trump jolly jokere, a mindenhez is értő Jared Kushner, úgyhogy nem kérdés, hogy mindent a választási kampánynak fognak alárendelni (azt is Kushner fogja össze).
Nem mintha máshol másként gondolkodnának. Oroszország presztízskérdést csinál belőle, hogy a világon elsőnek kezdjék meg a tömeges oltást. Putyin is októbert szabta meg határidőnek, lehet, nem függetlenül az amerikai céldátumtól. Az orosz állami sajtó Gagarin űrrepülésével példálózik, jól érzékelve a régi dicsőség után vágyakozó néplelkületet.
A politikusoktól nem is igazán lehet zokon venni, hogy politikusként viselkednek. Viselkedhetnének államférfiként is, de azért manapság kevés krumplit adnak a piacon. Szinte mindenhol átvették Trump szűkkeblű és még szűkebb látókörű tézisét: mi vagyunk az elsők, más nem számít. Csak az ostoba koronavírus, az nem érti, hogy nem lépheti át a határokat. Fertőz, akit lát. Elindult Kínából, körbejár a világban, aztán kicsit hazaugrik és nekikészül a második fordulónak. Mint a klímaváltozással, vele is könnyebb lenne együtt felvenni a harcot, közös erőforrásokkal, de Trumpot a globális felmelegedés sem érdekli.
Van itt még valami, a tudomány. Az oltóanyag kifejlesztése általában évekbe, ha nem éppen évtizedekbe telik. Nagyon összetett folyamat, amelynek végén általában sok szakértő egybehangzó véleményére van szükség az engedélyezéshez. A kis szériás, néhány száz vagy akár néhány ezres próbák során ugyanis nem feltétlenül jönnek ki a káros mellékhatások, a statisztika csak a nagy számok esetén hiteles. Amerikában 2010-től napjainkig az influenzajárvány évente 12-61 ezer embert ölt meg. Az oltásba is belehalnak néhány tucatnyian, de az még mindig lényegesen kisebb kockázat, mint nem beadatni a vakcinát. Ha a Covid-19 elleni első oltóanyagok nem lesznek elég biztonságosak, az emberek egy része meg fogja tagadni a beadatását és akkor az egész nem hozza meg a remélt eredményt. Ezért nem megnyugtató, hogy erről is Trump, Kushner és Putyin dönt. A Star Trekben legalább a körültekintő Kirk kapitány hajlítja a teret.