atomfegyverek;nukleáris leszerelés;

2020-08-10 08:04:00

Hetvenöt év elteltével

Ebben a hónapban van a Hirosimát és a Nagaszakit ért atombomba-támadás 75. évfordulója, amikor az emberiség megtanulta, hogy egyetlen atombomba micsoda pusztításra képes. A túlélők, vagyis a hibakusha hosszadalmas szenvedésének mindennap ösztönöznie kell bennünket arra, hogy megsemmisítsük a nukleáris fegyvereket. A túlélők megosztották történeteiket, így soha nem merül feledésbe az a borzalom, amit Hirosimában és Nagaszakiban átéltek. Ennek ellenére a nukleáris veszély ismét erősödni látszik.

A támadások óta megállapodások és egyezmények hálózata jött létre azért, hogy megakadályozzák ezeknek a soha nem látott módon pusztító fegyvereknek a használatát és végső soron elérjék a megsemmisítésüket. Viszont ez a keretrendszer évtizedeken át nem működött, most pedig kezd fokozatosan megszűnni. A nukleáris fegyverek szándékos, véletlenszerű vagy tévedés miatti használatának lehetősége pedig veszélyesen nagy.

Az egyre erősödő nemzetközi feszültségek és a bizalom megszűnése miatt az atomhatalmak közötti kapcsolatok veszélyes és destabilizáló összeütközésekké alakulnak át. Miközben a kormányok a biztonságukat nagyban a nukleáris fegyverekre alapozzák, a politikusok heves retorikával beszélnek a fegyverek lehetséges használatáról, és hatalmas összegeket áldoznak arra, hogy még pusztítóbbá fejlesszék azokat, ahelyett, hogy azt a pénzt sokkal inkább a békés és fenntartható fejlődésre költenék.

Évtizedeken keresztül a nukleáris tesztrobbantásoknak borzalmas következményei voltak az emberekre és a környezetre nézve. Ezt a korábbi korszakot örökre le kell zárni. Ezt viszont csak egy minden nukleáris tesztrobbantásra vonatkozó, jogilag kötelező és ellenőrizhető tilalom érheti el. Az Átfogó Atomcsend Egyezmény bizonyította fontosságát, viszont még számos állam aláírása és ratifikációja hiányzik, ami megfosztja az egyezményt attól, hogy betöltse szerepét a nukleáris fegyverek leszereléséről szóló keretrendszer nélkülözhetetlen részeként. 

A klímaváltozás mellett a nukleáris fegyverek is életveszélyes fenyegetést jelentenek a társadalmainkra nézve. A globális arzenál, vagyis a durván 13 ezer nukleáris fegyver legtöbbje sokkal pusztítóbb, mint azok, amelyeket Hirosimára vagy Nagaszakira ledobtak. Ezek bármilyen használata elképzelhetetlen méretű humanitárius katasztrófához vezetne. 

Itt az idő, hogy visszatérjünk annak közös megértéséhez, hogy egy nukleáris háborút nem lehet megnyerni és nem szabad megvívni sem. Vissza kell térnünk közös megállapodásunkhoz is, amely szerint egy nukleáris fegyverektől mentes világ eléréséért dolgozunk azzal a szellemmel, amely lehetővé tette, hogy történelmi haladást érjünk el a nukleáris fegyverek leszerelése felé.

A nukleáris fegyverek 90 százalékát birtokló Amerikai Egyesült Államoknak és az Oroszországi Föderációnak kell mutatnia az utat. Az „Új START” szerződés ellenőrizhető korlátokat tartalmaz. További öt évvel való meghosszabbítása pedig lehetőséget adna új megállapodások kidolgozására, beleértve további atomhatalmak bevonását a tárgyalásokba.

Jövőre az Egyesült Nemzetek Szervezete tartja a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról szóló szerződés felülvizsgálati konferenciáját, amely az egyik legsikeresebb nemzetközi biztonsági megállapodás. Ez az egyetlen szerződés, amely magában foglalja az öt legnagyobb nukleáris hatalommal rendelkező ország által vállalt szerződéses kötelezettségeket arra vonatkozólag, hogy elérjék a nukleáris fegyverek leszerelését, valamint ellenőrizhető tilalmakat vezessenek be a nukleáris fegyverek beszerzésére és fejlesztésére vonatkozóan. A szerződés közel globális tagsága azt jelzi, hogy a nemzetközi közösség nagy többségének be kell tartania ezeket a vállalásokat. A felülvizsgálati konferencia lehetőséget ad arra, hogy megakadályozzuk a nukleáris fegyverek nemzetközi rendszerének fokozatos megszűnését.

Szerencsére az Egyesült Nemzetek Szervezetének legtöbb tagállama továbbra is elkötelezett a nukleáris fegyverektől mentes világ elérése mellett. Ezt mutatja az is, hogy 122 ország támogatta a nukleáris fegyverek tilalmáról szóló szerződés elfogadását. Ezek az államok tisztában vannak azzal, hogy a nukleáris fegyverek bármilyen használata katasztrofális következménnyel járna. Nem kockáztathatunk meg még egy Hirosimát, Nagaszakit vagy még azoknál is szörnyűbbet. Miközben a hibakusha szenvedésére gondolunk, úgy kell látnunk ezt a tragédiát, mint egy felhívást az emberiségért és azért, hogy újra elkötelezzük magunkat egy nukleáris fegyverektől mentes világ mellett.

António Guterres, az Egyesült Nemzetek főtitkára