A magyar és a német kormány elsősorban nem a nagykövetségeken és a külügyminisztériumokon keresztül bonyolítja a kétoldali kapcsolatokat, mint más államok esetében, hanem a Fidesz és a CDU pártalapítványain, valamint kétnemzetiségű szervezeteken keresztül – értesült több forrásból is a Népszava. Lapunk információi szerint ez arra vezethető vissza, hogy a német koalíciós kormányban a baloldali Szociáldemokrata Párt (SPD) kapta a külügyi tárcát, a minisztérium pedig sok esetben meglehetősen kritikusan áll az Orbán-kormány politikájához. (Ez még akkor is igaz, ha Heiko Maas külügyminiszter általában kerüli a nyílt bírálatokat.)
- Orbán Viktorék meggyőződése, hogy bármi történjen is az Európai Unióban, a harc úgyis mindig Berlinben dől el. Ennek megfelelően a német kormánnyal kell jóban lenni, oda pedig a CDU-n keresztül vezet az út, ráadásul a német párton múlik a Fidesz európai néppárti tagsága is – fogalmazott egy magyar diplomata.
A Fidesz pártalapítványa, a Polgári Magyarországért Alapítvány – mint arról lapunk februárban beszámolt - irodát is nyitott már Berlinben, ennek vezetője pedig Horogszegi Szilágyi-Landeck Dániel, az alapítvány külügyi igazgatója lett. A kétoldalú kapcsolatok legfontosabb alakítója viszont Frank Spengler volt az elmúlt években, aki a CDU szervezetének, a Konrad Adenauer Alapítványnak (KAS) a budapesti vezetője. Forrásaink szerint ő egyszerre ápol jó viszonyt Orbán Viktor miniszterelnökkel, Gulyás Gergely kancelláriaminiszterrel, valamint a CDU vezetésével is. (Munkájával Berlinben és Budapesten is nagyon elégedettek, mégis elképzelhető, hogy távozik majd: forrásaink szerint ugyanis valószínűleg nyugdíjba vonul.)
A KAS-on kívül nagyon fontos szerep jut még a Német-Magyar Ifjúsági Egyesületnek (DUJW) is. Bár a neve alapján ez látszólag „csak” egy ifjúsági ügyekkel foglalkozó szervezet, jelentősége mégis messze túlmutat ezen. Példaként elég megemlíteni, hogy a DUJW volt az egyik főszervezője Angela Merkel Páneurópai Piknik évfordulója alkalmából tett látogatásának 2019 augusztusában. A szervezet mára átvette a Német-Magyar Fórumok helyét is a kétoldalú kapcsolatokban – pedig utóbbi már 1992 óta létezett sokáig miniszterelnöki, miniszteri szintű résztvevőkkel, de 2010 után az Orbán-kormány negligálni kezdte és mára gyakorlatilag megszűnt. A DUJW elnöke, Maren Schoening szintén nagyon jó kapcsolatot ápol magyar és német kormányzati körökkel.
Várhatóan alternatív fórumon vitatják meg a gazdasági kérdéseket is: eddig ugyanis a Német-Magyar Ipari- és Kereskedelmi Kamara volt a legfontosabb szervezet ebben a témakörben, azonban információink szerint ősszel megalakulhat egy német-magyar befektetéseket ösztönző nonprofit kft. is. Ezt a lépést több forrásunk érthetetlennek nevezte, mert a kamara szerintük eddig kiválóan működött, ráadásul kifejezetten jó viszonyt ápol a kormánnyal. (A kamarán kívül egyébként még egy Német Gazdasági Klub is működik Budapesten.) Információink szerint a kft. megalakítása mögött Palkovics László innovációs miniszter áll, az új nonprofit kft. vezetője pedig információink szerint Maria-Theresia Elisabeth Thiell lesz. Ő az ELMŰ igazgatósági tagja és szintén nagyon jó kormányzati kapcsolatokkal bír.