Izrael;Netanjahu;koalíciós válság;

2020-08-14 08:00:00

Száz napot nyert Netanjahu

Év végéig várhatóan egyben marad az izraeli nagykoalíció. Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek december végéig nem kell attól tartania, hogy koalíciós társa, Beni Gánc kilép a kormányból és attól sem, hogy korrupciós bírósági ügye miatt a parlamenti többség megvonja tőle a bizalmat.

Noha a miniszterelnök leváltását követelő utcai megmozdulások hetek óta nem csitulnak, a kneszet 53 a 37 ellenében utasította el az ellenzék vezérének, Jair Lapidnak azt a törvénykezdeményezését, amely megtiltotta volna, hogy vád alatt álló személy kormányt alakítson. Így, ha a koalíciót valóban szétrobbantja a költségvetési vita miatti feszültség és újabb, immár negyedik előrehozott választásra kerül sor, amint azt Netanjahu szeretné, a bírósági tárgyalási szakaszban lévő korrupciós ügyei ellenére újra kormányt alakíthat, ha megnyeri a választást.

A koalíció és a rotációs nemzeti egységkormány mély válságát jelzi hogy a Gánc vezette Kék-Fehér parlamenti képviselői nem vettek részt a szerdai szavazáson. A Likud figyelmeztetett, ha a Kék-Fehér az ellenzék mellé áll ebben a kérdésben, előrehozott választással kell számolnia. Gánc pártja jelezte, bár álláspontjuk a kérdésben nem változott, ha megszavazzák korábbi szövetségesük, Lapid javaslatát, azzal a teljes politikai rendszer stabilitását teszik kockára.

A Kék-Fehér tartózkodása megmentette ugyan a koalíciót az azonnali széthullástól, de a költségvetési törvény miatti feszültségre nem találta még meg az ellenszert. A válságot az robbantotta ki, hogy bár a koalíciós egyezményben két éves költségvetésről állapodtak meg, Netanjahu már csak egy évest akar. Azzal érvel, hogy a koronavírus járvány írta felül a koalíciós megállapodást, teszi lehetetlenné a hosszabb távú tervezést.

A hatályos törvény szerint augusztus 25-ig kellett volna elfogadni a költségvetést, ellenkező esetben feloszlatni a parlamentet és előrehozott választást írni ki. Az izraeli média már hetek óta arról ír, hogy Netanjahu a költségvetési megállapodás megfúrásával tulajdonképpen az előrehozott választás kicsikarására hajt, mert pillanatnyilag pártja jobb helyzetben van, mint a tavaszi voksoláskor, miután a Kék-Fehér széthullásával megszűnt a nyerni képes ellenzék.

Csakhogy az ellenzékből kormánypárttá vált Kék-Fehérnek és Beni Gáncnak nem érdeke az előrehozott választás, hiszen az ellenzék szétrobbantása, a Netanjahuval kötött koalíció miatt megcsappant támogatottsága és hitele, jelenleg már csak 8-9 mandátumra számíthat. Így a Kék-Fehér törvényhozói is megszavazták első olvasatban azt a javaslatot, hogy 100 nappal, december közepéig tolják ki a költségvetés határidejének elfogadását.

Hogy elég lesz-e ennyi idő a koalíción belüli feszültségek feloldására, az kérdéses, az azonban biztos, hogy egyelőre életben tartja Izrael történelmének legnagyobb, legköltségesebb és legtöbb feszültséggel terhelt kormányát.