Négy kérdésből kettőt átengedett a Helyi Választási Bizottság (HVB) abból a népszavazási kezdeményezésből, amellyel tatai civilek akadályoznák meg az Öreg-tó partjára tervezett szállodaépítést – írta az Index a „STOP Avalon Tata” nevű Facebook-csoport pénteki bejegyzése alapján.
A két kérdés elsőre bonyolultnak tűnik, de lényegében a beruházás érdekében megváltoztatott korábbi helyi rendeletek visszaállítására, illetve a szálloda érdekében megkötendő jövőbeni önkormányzati szerződések megkötésének megakadályozására irányulnak.
Így szólnak:
„Egyetért-e Ön azzal, hogy a Tata, 1841 hrsz-ú (Esterházy műemlék lóistálló és lovas pálya) ingatlanra vonatkozóan a város településképi rendelete (29/2018. (XII.20)) és helyi építési szabályzata (38/2005.(XII.6.)) a 2020. február 28-án hatályos állapotában maradjon?”,
„Egyetért-e Ön azzal, hogy Tata Város Önkormányzata ne köthessen településfejlesztési szerződést a Tatai Öreg-tó Természetvédelmi Területén létesülő beruházáshoz kapcsolódóan, megőrizve ezzel a terület természeti és épített értékeit.”
A tiltakozók azonban nem egyáltalán nem szeretnének beruházást. A két elutasított kérdésük közül az egyik a tervezett szállodaberuházáshoz vezető utak kiszélesítésének megakadályozására, a másik pedig az egykori Kristály fürdő területének megóvására irányult.
– Tehát 2:2 az állás, a döntések jogerőssé leghamarabb augusztus végére válhatnak, így a gyűjtés leghamarabb szeptember első felében indulhat meg – szögezte le a civil szervezet, amely február óta tiltakozik a tatai Öreg-tó partjának beépítése ellen, amely szerintük „visszafordíthatatlan tájsebet ejtene”. A műemlékvédelmi, tájképvédelmi, örökségvédelmi, hidrológiai védettségű úgynevezett Natura 2000 és Ramsari terület ráadásul – Európában is páratlan módon – városi környezetben szolgál minden évben a vonuló vadludak tízezreinek gyülekezőhelyéül.
Ahogy azt a Népszava is megírta: az Avalon Center Kft. eredetileg egy 120 szobás luxushotelt tervezett, amelyet egy, a Hellt is tulajdonló személyek másik cége húzna fel alig néhány méterre a tó partjától, 24 milliárd forintból. Lapunk ugyancsak beszámolt a civilek által az idén július 11-én tartott tüntetésről, majd arról is, hogy azt követően „visszavonulót fújt” az építtető. s azt ígérték: 5 ezer négyzetméterrel kisebb lesz a hotel, egyetlen fát sem vágnak ki, megegyeznek a civilekkel; mélygarázs viszont lesz.