amerikai elnökválasztás;Susan Rice;magyar-amerikai kapcsolatok;Kamala Harris;

2020-08-17 06:29:14

Harris és Rice

Elképzelem, ahogy a magyar miniszterelnök és külügyminiszter pezsgőt bontott augusztus 11-én, amikor Joe Biden várható demokrata elnökjelölt közölte Amerikával, hogy Kamala Harris kaliforniai szenátort veszi maga mellé alelnökjelöltnek. A szuper tehetséges ügyvéd politikus mindenben jártas, csak a külpolitikában nem.

Miért az öröm Budapesten? Azért, mert ugyanolyan jól tudják, mint én, aki Amerikából követem az eseményeket, hogy ki volt az alternatíva: Susan Rice, Barack Obama elnök volt nemzetbiztonsági tanácsadója, aki nem kis szerepet játszott a magyar-amerikai diplomáciai kapcsolatok leminősítésében, ami ritka jelenség szövetséges államok között. Orbán Viktor nyolc éven keresztül gyakorlatilag nem kívánatos vendég (az ő szavaival: „fekete bárány”) volt Washingtonban.

Hazánk nem kerülte el Rice figyelmét a Fehér Házból való távozása után sem. Minden esetben vagy a „demokráciadeficit”, vagy Budapest nem atlantistának tekintett külpolitikai hangsúlyai miatt bírálta az Orbán-kormányt, általában igen éles szavakkal. Legutóbb például a koronavírus-járvány kapcsán elrendelt rendkívüli parlamenti felhatalmazás miatt Rice odáig ment, hogy „hatalomkisajátítással” vádolta a magyar kormányt, és azt követelte Brüsszeltől, hogy Magyarországot ebrudálják ki az Európai Unióból.

Joe Biden rokonszenvezik a magyar néppel, ezt személyesen is hallottam tőle Washingtonban, amikor az egyik kongresszusi magyar esemény utáni elmesélte, hogy még a kádári időkben – Tom Lantos, képviselőházi barátja szervezésében – egy hivatalos magyarországi látogatás alkalmával milyen kellemesen töltötte nászútját Balatonfüreden Jillel, a mostani, második feleségével. De rokonszenv ide vagy oda, Biden alelnök Obama ideje alatt a kisujját sem mozdította a rossz kétoldalú kapcsolatok javításáért, a State Department által erőltetett diplomáciai mosolyszünet lezárásáért.

Tehát csak óvatosan a pezsgőzéssel! Biden kimondottan kedveli a dinamikus Rice asszonyt, akivel a világpolitikát érintő kérdésekben évekig szorosan együttműködött a Fehér Házban. Információim szerint nem kizárt, hogy Biden vagy külügyminiszert, vagy nemzetbiztonsági tanácsadót csinál majd belőle az esetleges kormányában. A trumpi szép évek után újból visszatérhet a mosolyszünet a kétoldalú politikai kapcsolatokban?