magyar;Izrael;

Izrael magyar kultúrája

A kulturális kapcsolódás a nyelven keresztül kódolt, bárhol – bármikor, fogalmazott Nagy Gabi, az izraeli magyar portál, az ujkelet live, a Drory Izraeli-Magyar Könyvtár és az Izraeli-Magyar Filozófustársaság létrehozója, működtetője.

Egyre inkább magára marad Izrael magyar nyelvű kultúrája. Az izraeli közszolgálati rádió magyar adását és szerkesztőségét a politika darálta be, a közszolgálati média 2017. májusi „átszervezése” óta a magyar nyelvű portálok, az ujkelet live és az izraelinfo önfenntartó magánkezdeményezések éltetik a magyar nyelvet bárki számára, bármikor elérhetően.

Az 1918-ban Kolozsváron alakult és 1940-ig az erdélyi magyar média meghatározó napilapja, az 1948-tól Izraelben újra megjelenő Új Kelet (1940-ben, Észak-Erdély Magyarországhoz való visszacsatolása után a magyar hatóságok felszámolták) ma már kéthavi kiadványként, Izrael egyetlen nyomtatott magyar újságjaként, ugyancsak magántulajdonként, támogatás nélkül küzd a fennmaradásért.

A világhálót végigböngészve számtalan magyar nyelvű izraeli csoportra, formális és informális kulturális kezdeményezésre bukkanhat az érdeklődő. A kulturális rendezvények szervezésében a Drory Izraeli-Magyar Könyvtár, a Magyar-Izraeli Filozófus Társaság, illetve a Choma Csoport által létrehozott HaMOADON hagyományőrző klub a legaktívabb. A könyvtár és a filozófustársaság által szervezett események középpontjában a magyarországi és izraeli magyar nyelvű kultúra találkozása áll, magyarországi kulturális szereplők meghívása révén, a klub az Izraelben élő, magyar nyelvterületről származó zsidó közösség találkozásait szorgalmazza és küldetésének tartja „Izrael sokszínű kultúráján belül az elődeink által reánk hagyományozott zsidó és magyar kultúra ápolását”.

A czfáti Magyar Múzeumban és a Drory Könyvtárban is olyan magyar kulturális értékek halmozódtak fel, amelyek állami segítség vagy egy mecénás nélkül könnyen a montreáli magyar könyvtár sorsára juthatnak. (A kanadai magyar könyvtárat 2019-ben számolták fel, több mint kétezer könyv került a kukákba).

Igény van a magyar kultúrára, válaszolta megkeresésünkre Nagy Gabi, de sajnos az évek teltével egyre nehezebb magyar kulturális rendezvényeket összehozni. A tíz éve Izraelben élő Nagy mind az ujkelet live-ot, mind a Drory Magyar Könyvtárat önerőből hozta létre, saját lakásában, és önerőből működteti mindmáig. Bár arról, hogy hogyan, beszélgetésünk során hallgatott, de kis internetes kereséssel egy korábbi Librarius interjúból kiderült. „Miből finanszírozzátok mindezt? - Napi tíz-tizenkét órát dolgozom egy pénzügyi jellegű cégnél, relatíve jól keresek, és azt a bevételét próbálom a kulturális tevékenységünkbe beforgatni.”. Beszélgetésünk során elmondta, korábban pályázott magyar kormányzati támogatásra is, ám „ez a lehetőség jelenleg már nem működik”, izraeli magyar média vagy kulturális rendezvény a nagykövetség hatáskörén kívül nem támogatott.

A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkárságának égisze alatt fut több olyan, a diaszpórát célzó támogatási program, amelybe a hétvégi magyar iskolák, a cserkészszövetségek és bármiféle magyar kulturális vagy hagyományőrző tevékenység támogatása helyet kap. Emellett létezik az emigráció kulturális értékeit mentő Mikes Kelemen Program, illetve a helyi kezdeményezéseket magyarországi ösztöndíjasok kiküldése révén segítő Körösi Csoma Sándor Program. Potápi Árpád János nemzetpolitikai államtitkárhoz intézett kérdéseinkre az alábbi választ kaptuk. „ A Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága minden egyes, diaszpórában élő magyar közösségre kiemelt figyelmet fordít, ez alól az izraeli magyarság sem kivétel. A Kőrösi Csoma Sándor Program keretében a program 2013-as indulása óta ösztöndíjast biztosítunk az izraeli közösségnek, aki főleg az Efrajim Kishon Magyar Oktatási Központ hétvégi iskolájában tevékenykedik. A Nemzetpolitikai Államtitkárság által 2020 februárjában harmadik alkalommal megrendezett Hétvégi Magyar Iskolák Találkozóján is részt vett az Oktatási Központ képviselője. Az Oktatási Központ a diaszpóra számára meghirdetett nyílt pályázati kiírásra ebben az évben is sikeres pályázatot nyújtott be éves működési költségeik biztosítása érdekében. A Történelmi Magyarországról Származók Szövetsége jeruzsálemi és Tel-Aviv-i szervezete minden évben kap meghívást a Magyar Diaszpóra Tanács ülésére és Jeruzsálemből minden évben érkezik is képviselő. A felsoroltakon kívül a Nemzetpolitikai Államtitkárság egyedi támogatásban részesítette a Cfátban található Magyar Nyelvterületről Származó Zsidóság Emlékmúzeumát is.” Arra a kérdésünkre, hogy az olyan független magyar kulturális kezdeményezések, mint a magyar könyvtár és annak rendezvényei részesülnek-e bármiféle magyar költségvetési támogatásban, nem kaptunk választ.