BVOP;koronavírus;szociális bérek;

- Ellenőrzés és létszámhiány van, pénz nincs a szociális intézményekre

Legalább háromévente minden szociális intézményt, köztük az idősotthonokat is ellenőrzik a kormányhivatalok, hogy megfelelően működnek-e – felelte a Népszava kérdésére az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) hozzátéve, hogy soron kívül is vizsgálódnak (mint az történt a járványhelyzet miatt is), ha tudomásukra jut a személyi vagy tárgyi feltételek hiánya.

Hiába azonban a rendszeres felszólítás például a létszámhiány csökkentésére, miközben mindenki tudja, hogy jelentős központi béremelés nélkül nem változik semmi. Márpedig a szociális területről a rettenetesen alacsony fizetések miatt tömeges az elvándorlás. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) összehasonlító adatai szerint idén májusban például egy villamosenergia iparban dolgozó havi nettó keresete 535 ezer forint, pénzügyi területen 450 ezer forint volt, de még a közigazgatásban is 317 ezret lehetett keresni, egy szociális ágazatban dolgozó viszont átlagosan, kedvezmények nélkül csak nettó 130 ezer forintot vihetett haza. 

Minden jel arra mutat azonban, hogy ezeket a statisztikákat a kormány nem ismeri, illetve egészen más adatokból dolgoznak. A szociális gondozásban dolgozók megbecsülésére vonatkozó kérdéseinkre a minisztérium ugyanis közölte, hogy "2020. január 1-től 14 százalékkal több bért kapnak az ágazati összevont pótlékra jogosult kollégák. 2010-hez képest a szociális átlagbér 137 ezer forintról 296 ezer forintra emelkedett a polgári kormányok alatt”. Ez utóbbi adat köszönő viszonyban sincs a KSH számaival. 

Így azonban a koronavírus-járvány második szakaszára való felkészülés legfontosabb feltétele, vagyis hogy elegendő szakember legyen, még nehezebben teljesülhet. Sokat javít persze az esélyeken, hogy a védőfelszerelések most többnyire rendelkezésre állnak, a fővárosban például kéthetes tartalékot halmoztak fel.

Jelenleg az ország idősotthonainak többségében mindössze annyi a korlátozás, hogy lehetőleg a szabadban beszélgessenek a lakók a látogatókkal, de ők is szabadon kimehetnek az intézményekből, akár el is utazhatnak. A fővárosi Pesti úti idősotthonban azonban megelőző intézkedésként a terjedő járvány miatt augusztus 19-től ismét zárlatot rendeltek el, ahogy két debreceni intézményben is, ahol egy hete fertőzötteket találtak.

Szigorúan bezárvaA hazai börtönökben egész nyáron megmaradt a látogatási tilalom. Kérdéseinkre a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP) azt felelte, a fogvatartottak jelenleg látogatót nem fogadhatnak, telefonon vagy skype-on tarthatnak kapcsolatot családtagjaikkal. Akik nem rendelkeznek telefonnal, vagy nincs pénzük, havonta háromszor 5 percig az intézmény számlájára hívhatják rokonaikat. Ezt sokan keveslik, a kérdést a Helsinki Bizottság már az ombudsman elé vitte. Eddig egy fogvatartott sem fertőződött meg, ami annak is köszönhető, hogy az új rabokat 14 napig elkülönítik.

Több közfinanszírozott szolgáltatóval is szerződne Budapest, hogy a daganat-gyanús betegek már októbertől rövidített idő alatt kapják meg leleteiket.