A budapesti városvezetés több mint kétmilliárd forint osztalékelőleg kifizetését javasolja a Fővárosi Csatornázási Művek (FCSM) francia nemzetiségű kisebbségi tulajdonosának. Mindez azért különös, mert éppen az előterjesztést jegyző Kiss Ambrus pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes hangoztatja egy ideje, hogy a főváros tarthatatlan költségvetési pályára állt. A nehéz pénzügyi helyzetre hivatkozva a budapesti beruházásokat takaréklángra állították. A főváros egyébként 2016 óta vitatja az osztalékszámítás szabályait.
Hiába maradt ugyanis a fővárosi önkormányzat a többségi tulajdonosa az 1997-ben részlegesen privatizált FCSM-nek, a speciális osztalékfizetési szabályok miatt a 25 százalékkal rendelkező szakmai befektetőknek – jelenleg a francia Veolia Central & Eastern Europe S. A. - jár a számított osztalékalap 75 százaléka, míg a többségi tulajdonos fővárosnak csak 25 százalék jut. A vita lezárásának határidejét idén májusban szeptember végére tolták ki, de „a jelenlegi állás alapján az eddig történő lezárás nem tűnik biztosnak”.
A részvényesi szerződés alapján a társaság évente négy alkalommal fizet osztalékelőleget az osztalékelsőbbségi részvényeseknek. Ennek összege alkalmanként az előző évben fizetett osztalék összegének negyede, feltéve, hogy van ennyi pénz a kasszában. Az első két negyedév közbenső mérlegei szerint az FCSM 2,178 milliárd forint eredménytartalékot halmozott fel, ami éppen elegendő a tavaly megállapított 4 milliárdos osztalék első két részletének kifizetésére. Az előleg kifizetésének megtagadása szerződésszegés lenne, lévén a Fővárosi Közgyűlés – pontosabban a rendkívüli felhatalmazás miatt erről döntő Karácsony Gergely főpolgármester - májusi döntésével elfogadta az FCSM tavalyi beszámolóját és vele az osztalék összegét – érvel az előterjesztésben Kiss Ambrus.
Az előterjesztés tárgyalásakor várható némi vita a közgyűlésben, mivel Bagdy Gábor (Fidesz-KDNP) képviselő, korábbi gazdasági főpolgármester-helyettes már tavaly is a pénz visszatartása mellett kardoskodott. Szerinte csak így lehet megegyezésre kényszeríteni a külföldi tulajdonost.
Tüttő Kata főpolgármester-helyettes viszont azt állította, hogy a fizetés megtagadása bizonytalan kimenetelű perbe torkollna, amelynek a végén a főváros többet veszíthetne az osztaléknál. Ráadásul a Veolia ennek fejében lemondott a 16 milliárd forintos követeléséről és vállalta, hogy nem támaszt további igényeket a fővárossal szemben a rezsicsökkentés miatt.
Az új városvezetés egyébként a Tarlós-kabinethez hasonlóan visszavásárolná a céget. Karácsony Gergely januárban arra is esélyt látott, hogy ezt a kormány segítsége nélkül tegye meg a főváros. Azóta nagyot fordult a világ, de a főváros májusban a Népszava kérdésére megerősítette: „a részvényesi szerződés lejártakor a fővárosi önkormányzat az FCSM-et vissza fogja vásárolni”.
A cég 25 évre kötött privatizációs szerződése 2022-ben jár le. A pakettet annak idején 16,5 milliárdért vette meg a német Berlinwasser Holding, majd 2015-ben a francia Veoliához került.