Évtizedes mélypontot jelent az az összeg, amit a hetedik hónapban a munkanélküliek ellátására költött az Orbán-kormány. A 781 milló forint töredéke még annak a költségvetési forrásnak is, amit békeidőben, kevés munkanélküli és nyilvántartott álláskereső mellett erre a célra fordított – írja az Mfor.
A lap felidézi, hogy az első félévben a 83 milliárd forintos előirányzat 83,2 százalékát költötte már el a kormány - ami a gazdasági és munkaerőpiaci folyamatok ismeretében nem teljesen váratlan. Júniusban azonban hirtelen 29,4 milliárd forintot költöttek el ilyen célra. Ez annyira kiugró tétel volt, hogy 2006-ig visszamenőleg egyetlen hónapban sem volt még csak hasonló nagyságú kiadás sem ezen a soron.
Erre a különbségre a portál semmilyen logikus magyarázatot nem talált. Ennél is meglepőbb, hogy lényegében a kormány sem tudta megmagyarázni, miért estek vissza annyira júliusban a munkanélküli ellátásra fordított kiadások.
A lap tudósítójának kérdésére Gulyás Gergely kancelláriaminiszter is csak egy hipotézissel tudta magyarázni a hirtelen visszesést a múlt heti kormányinfón: mivel a koronavírus-járványt a vállalkozók szenvedték meg a legjobban, sokan visszaadhatták vállalkozói igazolványukat a katás adómentesség június végi kifutása előtt.
Ez indokolhatná a június végi közel 30 milliárdos rekordkiadást, hiszen, ekkor tömegek jelentek volna meg az álláskeresők között; nem magyarázat viszont arra, hogy egy hónappal később miért csak 781 millió forintot szánt a kormány erre a célra.
Az sem valószínű – teszi hozzá a lap -hogy váratlanul tömegek találtak volna munkát, nem erre utalnak a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai sem, melyek szerint júliusban is több mint 100 ezren igényelték az álláskeresési járadékot.
A cikket teljes terjedelmében itt lehet elolvasni.