súlyemelés;Aján Tamás;

2020-08-25 16:15:00

Zamecsnik: A jelentés elfogult, a vád hazug Aján Tamás ellen

A magyar rendőrség hónapok óta nyomoz a Nemzetközi Súlyemelő Szövetséget 24 éven át irányító magyar sportvezető ügyében, aki dr. Zamecsnik Péter ügyvéd szerint nem követett el bűncselekményeket.

A német ARD szerint Aján Tamás, a Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) korrupcióval vádolt korábbi elnöke azután utalt ki magának 356 ezer eurót (125 millió forintot), hogy erre már nem volt joga. Korábban Richard McLaren kanadai jogászprofesszor készített egy jelentést, amelyben azt állította Aján az IWF pénzügyi irányításának felügyelete során „abszolút ellenőrzést” alakított ki, az elnökség tagjainak nem volt tudomásuk a rejtett bankszámlákról és pénzmozgásokról. A jelentés szerint a szponzoroktól vagy doppingbírságok címén befolyt összegek közül „némelyek bekerültek a könyvelésbe, némelyek viszont nem”, a volt vezető pedig 10,4 millió dollárral (3,1 milliárd forinttal) nem tud elszámolni. Egy ismeretlen feljelentette a magyar hatóságnál Ajánt, a rendőrség már nyomoz. Dr. Zamecsnik Péter, Aján Tamás ügyvédje szerint a vádak nem állnak meg, a jelentés pedig elfogult.

Majdnem három hónap telt el az első vád nyilvánosságra kerülése óta, de Aján Tamás egy nyilatkozatot leszámítva nem szólalt meg. Miért hallgat? Ennek az az üzenete, hogy azért nem védi meg magát, mert védhetetlen a helyzet.

Kifejezetten én kértem meg, hogy ne nyilatkozzon, mégpedig azért, mert a jogvitákat nem a sajtón keresztül kell rendezni, erre megvannak a megfelelő hatóságok. Azon kívül, hogy azt mondja, ez nem így van és nem így történt, mit kellene magyaráznia? A jogdogmatika szerint ennyi elegendő volt, és akkor ott van még a taktika is, hiszen az eljárás folyamatban van. A nyomozóhatóságokkal megosztjuk majd azt a tudásunkat, amink van.

A legújabb vád szerint 356 ezer eurót jogtalanul utalt magának Aján Tamás. Jogtalanul?

A kezemben van egy augusztus 21-én írt válaszlevél, amelyet Ursula Papandrea megbízott elnök és Mohameg Jaloud főtitkár írt. Áprilisban született egy megállapodás Aján Tamás és a vezetőség között: ez volt az alapja annak, hogy önként lemond, ha ez nincs, nem távozik. Ebben több feltételt vállalt a szövetség. A válaszlevélben megerősítették, idézem: „A megállapodás jelenleg is hatályban van, ezért megilleti Önt 350 ezer amerikai dollár évente. Ebből 75 ezer dollárt március 11-én már elutalt a számlájára, ebből következően még 275 ezer dollárral tartozik a szövetség Aján Tamásnak.” Tiszta tényállás. 

Tehát tavasszal Aján Tamás távozott, de év végéig igényt tart a bérére. Ez mennyire etikus vezetői magatartás? 

Ez nem etika, hanem jogállás kérdése: a két fél aláírta és elfogadta egymás feltételeit. Aján Tamás távozott és év végéig jár neki a gépkocsi használat, illetve bárhol a világon az idei szövetségi protokoll-megjelenéseken a jelenlét.

Az első tételt már el is utalta saját magának. Ez mennyire szokványos eljárás?

Mindenkinek ő utalt, a bankban neki volt egyedül aláírási joga. A szövetség svájci székhelyű, de a központi irodája Budapesten van. Ez a 75 ezer dollár az első negyedévi honoráriuma volt. Amit teljesen jogszerűen utalt magának, sőt minden alkalmazottnak ő utalta a fizetését. Az ARD riportja a jogtalan utalásról szó szerint valótlanság, tényszerűen nem igaz. Most mondom, ennek jogi következményei lesznek.

A McLaren-jelentés ennél sokkal súlyosabb vádakat fogalmazott meg: vesztegetés, korrupció, doppingügyek eltussolása.

A jelentést nem egy jogi iroda készítette, Mclaren úr lehet, hogy jogász, én ezt nem tudom, de ez akkor sem egy jogi szakvélemény. Látszik, hogy nem jogász csinálta, vagy ha igen, akkor sok mindent kell még pótolnia a tanulásból. Szakmailag elfogadhatatlan, elfogult, pártatlanságnak még a szikrája sem lelhető fel benne. Készítője meg sem kísérelte objektíven bemutatni Aján Tamás tevékenységét, a jelentésben megjelölt vádakat bizonyítékok nélküli szóbeszédekre, pletykákra alapozta. Mindenféle ellenőrzés vagy ezek igazolása nélkül. Süt belőle, hogy meg kívánt felelni a megrendelőknek, azoknak, akik „megpuccsolták” Ajánt Tamást. A végleges jelentést a publikálás előtt jogszabályilag kötelező megmutatni az érintettnek, hogy észrevételeket tehessen. Ezt többszöri kérés ellenére sem történt meg.

Igaz, hogy ennek a jelentésnek a díjazását is Aján utalta át?

Persze, hiszen csak neki volt aláírási joga. Az IWF pályázatot írt ki az átvilágításra, erre jelentkezett a Mclaren Sport Iroda 870 ezer dolláros ajánlattal; két angol, valóban ügyvédi iroda tett még ajánlatot 770 ezer és 820 ezer euróért. A legdrágább nyert, de a 870 ezer dolláros árat az IWF egyoldalú döntéssel 1 millió 180 ezer dollárra emelte, ami pontosan egymillió euró volt az akkori árfolyamon. Kíváncsiak vagyunk, hogy miért kellett a 770 ezer eurós ajánlattal szemben egymilliót kifizetni? Ez azt mutatja, hogy a jelentés készítőjének mindenképpen érdekében állt megfelelni a megrendelő elvárásainak. 

A pártatlan eljárás hiánya még miben volt érzékelhető ön szerint?

A szerződés aláírása és a jelentés leadása között olyan kevés idő telt el, hogy megfelelő mélységű tényfeltáró munkát ezen idő alatt nem lehet elvégezni. A jelentés, amely szerint tízmillió dollár hiányzik a kasszából, úgy tett megállapításokat, hogy meg sem kísérelte beszerezni és elemezni a könyvelési anyagot vagy az auditált mérleget. A szövetség pénzügyeit egy svájci szakember koordinálta, és a svájci KPMG auditálta minden évben. Életszerűtlen, hogy a világ egyik legnagyobb tekintélyű auditáló cége Aján Tamás miatt elfogadjon hamis adatokat. Kizárt. 

Magyarországon milyen vizsgálat folyik és hol tart a nyomozás?

A Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda büntetőeljárást folytat egyelőre ismeretlen tettes ellen vesztegetés és más bűncselekmények miatt. A teljes könyvelést és auditokat megkapták. Reményeim szerint kiadták egy szakértőnek, aki majd megállapítja, hogy a befolyt pénzből mi és milyen jogcímen ment ki. A különbözet lesz a hiány, vagy ha az egyenleg nulla, akkor nem tett el senki egy centet sem. 

A jelentés szerint Aján Tamás hatalmát évtizedeken át megvesztegetésekkel betonozta be. Mi erre a reakciójuk?

Hogy így volt-e, nem tudom, nem voltam ott, de kíváncsi leszek arra a tanúra, aki ezt a bíróságon elmondja. Nemcsak az követ el bűncselekményt, aki adja, hanem az is, aki elfogadja. De ezt az állítást is ellenőrizni kell, majd a nyomozás kideríti igazságtartalmát. 

Aján Tamás 81 évesen van olyan egészségi, szellemi és fizikai erőben, hogy egy világszövetség élén el tudja látni az állandó utazásokkal, prezentációkkal, előadásokkal járó feladatokat?

Nem teljesen egészséges, az ügy természetesen megviseli, de ez az ő döntése; szerintem 24 év alatt felhalmozott diplomáciai és vezetői tapasztalata okán még el tudná látni, de ez az én magánvéleményem, nem hivatalos álláspont. Ő most nem a posztért, a becsületéért küzd.