Donald Trump;amerikai elnökválasztás;Steve Bannon;

- Trump és a haverok

Van valami közös Donald Trump egykori kampányfőnökeiben, Paul Manafortban és Steve Bannonban, a volt helyettes kampányfőnök Rick Gatesben, a kampánytanácsadó George Papadopoulosban és Roger Stone-ban, az ügyvéd Michael Cohenben, illetve a volt nemzetbiztonsági tanácsadó Michael Flynnben: amikor vádat emeltek ellenük, az elnök rögtön kijelentette, hogy marginális figurák voltak, akiket alig ismert. Már az is hihetetlen, hogy az Egyesült Államok elnökének környezetében mennyi a politikai és egyéb bűnöző, de az végképp elképesztő, amilyen gyorsasággal meg tudja tagadni az embereit.

Manafort, Gates, Papadopoulos, Stone és Flynn az oroszokkal való titkos kapcsolatuk és az ezzel kapcsolatos hazugságaik miatt kerültek bajba. A Fehér Ház utólag, nyilván azért, nehogy eljárjon a szájuk, elérte büntetésük enyhítését vagy a vád elejtését, de ez nem változtat a tényeken: Trump környezete okot adott rá, hogy összejátszással gyanúsítsák. Erre végül nem sikerült döntő bizonyítékot találni, amiben alighanem szerepe volt a maffiaszerű összefonódásnak, amelyben a hallgatásért jutalom, a kibeszélésért büntetés jár. Utóbbiról tudna mesélni Cohen, akit a járvány miatt elrendelt házi őrizetéből azonnal visszavittek a börtönbe, amint kiderült, hogy még az elnökválasztás előtt könyvet készül kiadni Trump viselt dolgairól. (Szerencséjére ügye olyan bíró elé került, aki olvasta az amerikai alkotmányt, és emlékezett rá, hogy van benne valami a szólásszabadságról, amúgy a választásig teljesen elvágták volna a külvilágtól.)

A legszebb díszpinty azonban mégiscsak régi jó barátunk, Schmidt Mária 2018-as „Európa jövője” konferenciájának díszvendége, az Orbán Viktorral az Országházban egyórás csevejt folytató Steve Bannon. A szélsőjobboldali Breitbart News korábbi főszerkesztője 2016 nyarán reménytelen helyzetben vette át Trump kampányának irányítását, és kulcsszerepe volt a novemberi sikerben.

Az elnök azonban csak néhány hónapig tudta elviselni stratégiai főtanácsadójának önálló médiamegjelenéseit, és nemcsak a Fehér Házból tette ki a szűrét, de a Breitbartnál is utána nyúlt. Bannon a közösségi finanszírozású falépítés ötletével próbált visszakerülni a jó meleg akolba, de Trump erre is féltékenyen reagált, mert a mexikói határkerítés csakis az ő nevével kapcsolható össze. Nem véletlenül álmodott arról, hogy rá is írják, jó nagy betűkkel: Trump! Ezzel együtt volt vagy félmillió trumpista, aki összedobott Bannonéknak 25 millió dollárt. Ebből épült egy néhány kilométeres kerítés, amelynek minőségére jellemző, hogy máris omladozik. A pénz egy részét Bannon és társai egyszerűen lenyúlták – vagyis meglopták Trump saját, hiszékeny, átlagosan 50 dollárt adományozó szavazóit.

Ez szimbólumnak és végszónak is elmenne, de van itt még egy fordulat. A Kína ellen lázító, magát az átlagemberért küzdő, gáncs nélküli lovagnak beállító Bannont egy kínai milliomos 45 méter hosszú yachtján fogták el. Így teljes a kép, hogy kik is Trump haverjai. (Plusz a kislányokat kedvelő néhai Jeffrey Epstein.)