Izrael;Bahrein;Szudán;Mike Pompeo;

Mike Pompeo Szudánban

- Tartják a távolságot Izraeltől

Hiába az amerikai külügyminiszter látogatása, Szudán és Bahrein is udvariasan elutasította a megbékélésről szóló javaslatokat.

Kikosarazták az Izrael nevében udvarló Mike Pompeót e heti közel-keleti körútjának két állomásán.

Abdalla Hamdok szudáni miniszterelnök arra hivatkozott, hogy az Omar el-Basír diktátor tavalyi megbuktatása után megalakult átmeneti kormánynak nincs felhatalmazása kiegyezni a zsidó állammal.

Hamad bahreini király azt mondta, hogy országa továbbra is elkötelezett a 2002-es arab béketerv iránt, vagyis addig nem rendezik a viszonyt, ameddig nem alakult meg egy önálló palesztin állam, amelynek Kelet-Jeruzsálem a fővárosa. A nyilatkozatokkal mindkét vezető rácáfolt az elemzői találgatásokra, amelyek elképzelhetőnek tartották, hogy országaik az Egyesült Arab Emírségek példáján felbuzdulva hamarosan békét köthetnek Izraellel.

A szintén potenciális partnerként emlegetett Hajszam ománi szultán azonban nyitva hagyta az esélyt a viszony rendezésére azzal, hogy az amerikai külügyminiszterrel való találkozója után megjelent szűkszavú közleményekben egyáltalán nem tett említést Izraelről.

Pompeo körútja mindenesetre – kézzel fogható eredmény híján – kudarcnak tűnik, kiváltképp, hogy előzőleg az amerikai és izraeli tisztségviselők is azt állították: rövidesen újabb arab államok követhetik az Emírségek példáját. Úgy látszik azonban, hogy ez legfeljebb Omán esetében reális lehetőség.

A lehető legsúlyosabb büntetést szabta ki a bíróság az 51 embert rasszista indíttatásból meggyilkoló Brenton Tarrantra. A szélsőjobboldali terroristát tényleges életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték – ilyen súlyos büntetést Új-Zéland történetében még senki sem kapott.