környezetbarát;csomagolás;

2020-08-29 10:10:00

Környezetbarát csomagolást választ a magyarok többsége

Egyetlen aludoboz újrahasznosításával annyi energiát lehet megtakarítani, amennyivel egy tévékészülék két órán keresztül működik.

Noha a fém kevésbé környezetszennyező, még mindig inkább műanyagot használunk – derült ki az alumínium- és fémdobozok visszagyűjtését népszerűsítő mindendoboz.hu felméréséből. A magyar háztartásokban keletkező újrahasznosítható hulladékok több mint fele műanyag. Érdekes kettősség, hogy bár a fogyasztási szokások ezt nem feltétlenül tükrözik, a magyarok sokat tudnak a környezetvédelemről és előnyben részesítik a környezettudatos megoldásokat – olvasható az eredményeket összegző közleményben.

A nyáron 1500 ember online megkérdezésével zajlott felmérés eredménye szerint a háztartások 70 százalékában legalább három PET palack gyűlik össze egy héten, a fém italos dobozból pedig pont ennyi a maximum a háztartások többségében. Ez logikusan következik abból is, hogy kevesebb aludoboz van a boltok polcain: az összes italcsomagolás több mint fele (52%) PET palack, még a papírdobozoknál is környezetkímélőbb újrahasznosítható fémdobozok 33 százalékkal csak a második helyen állnak.

A felmérésből kiderült, hogy a megkérdezettek 91 százaléka vásárláskor a környezetbarátabb csomagolást választja. A hulladékot szelektíven gyűjtők több mint 92 százaléka a műanyagot, 85 százaléka a papírt, míg közel 73 százaléka a fémet és alumíniumot gyűjti külön. A megkérdezettek több mint 40 százaléka a fémdobozokat a műanyaggal közös gyűjtőedénybe teszi, közel 30 százaléka visszaváltó automatába viszi.

A vissza nem gyűjtött aludobozok mennyisége hazánkban nagyjából 500-700 millió doboz évente, ami a teljes hulladékmennyiség 0,2-0,25 százaléka, azaz nagy tömeg, 8-10 ezer tonna. Magyarországon az aludobozok mindössze 38 százalékát hasznosítják csak újra, miközben az európai átlag 75 százalék.

Erre a problémára megoldást jelenthet az az országszerte 160 helyen elhelyezett, „Minden doboz visszajár” automata, amely a „pénzt a dobozért” elv jegyében 2 forintért visszaváltja az aludobozokat. A magyar fejlesztésű Returpack automatákkal évente mintegy 130 millió, alaktól és külsőtől független aludobozt lehet begyűjteni. 

Egyetlen aludoboz újrahasznosításával annyi energiát lehet megtakarítani, amennyivel egy tévékészülék két órán keresztül működik. Egy újrahasznosított aludoboz 60 nap alatt vissza is kerülhet a boltok polcaira. Az újrahasznosítás 95 százalékkal kevesebb energiát emészt fel, mint egy új előállítása.

Házhoz szállításnál is javul a tudatosság

A Falatozz.hu országos ételrendelő portál Falatozz Zölden! Programjának keretében azt mérte fel, megjelenik-e a zöld szemlélet az online ételrendelések során. Az eredményekből az derült ki, a megkérdezettek túlnyomó többsége már fontosnak tartja, hogy az éttermek környezetbarát csomagolásban szállítsák ki a rendelést, de még sok a bizonytalanság a csomagolóanyagok szelektív hulladékgyűjtése területén – írta a Zip magazin.

Általánosságban a válaszadók háromnegyede (73%) úgy nyilatkozott, hogy többé-kevésbé jellemző rá a környezettudatos szemlélet, azaz sok esetben, de azért nem mindig odafigyel erre, 23 százalék állította, hogy minden vásárlásánál és cselekedetében fontos szempont, és mindössze néhányan vallottak úgy, hogy egyáltalán nem szentelnek ennek figyelmet.

A felmérés szerint a megkérdezettek 81,4 százaléka tartja fontosnak, hogy az éttermek környezetbarát csomagolásban szállítsák ki a rendelést, a fogyasztók 10,5 százaléka már nem is rendel olyan helyről, ahol nem elérhető lebomló csomagolás, és csak 8,1 százalék azoknak az aránya, akiket egyáltalán nem befolyásol a csomagolóanyag az ételrendelés során.

A zöld csomagolást kérők fele nyilatkozott úgy, hogy nem vett észre különbséget a környezetbarát, lebomló és a hagyományos csomagolás között (48,1%), illetve hogy még jobb is volt az ökodoboz minősége (49,1%). Alig akadt olyan, aki rosszabbnak érezte a kivitelezést, mint amihez eddig hozzászokott (2,8%).

Bizonytalanságok a szelektív hulladékgyűjtésben

A környezettudatos megrendelőkre jellemző, hogy odafigyelnek a szelektív hulladékgyűjtésre. Az öko-pizzadobozt a kérdőívet kitöltők bő fele a papírgyűjtőbe helyezte, nagyjából ötöde pedig a kommunális kukába. Kevesen tudják, hogy a helyes megoldás az, ha a zsíros, ételmaradékos részt a kommunálisba, az étellel nem szennyezett részt pedig a papírgyűjtőbe helyezzük. A válaszadók több mint a negyede újrahasznosította otthon a papírt, a maradék 7 százalék pedig inkább a kerti komposztba tette a pizzadobozt. Az egyéb ökodobozokat - PLA leveses, köretes vagy szószos tálka - még nagyobb arányban hasznosították újra a háztartásban, mint a pizzadobozokat. Az ételdobozok több mint harmada a papír-szelektívben, és kevesebb mint harmada a kommunálisban kötött ki.