Szijjártó Péter;mezőgazdaság;hazugságok;lélegeztető gép;

2020-08-29 08:01:00

A haza szolgálatának hete

Azt állította Menczer Tamás, külügyi államtitkár (az M1 kormánytévében, az otthoni munkavégzés külügyminisztériumi tilalmával kapcsolatban), hogy egy minisztérium nem zár be, nem vonul haza még világjárvány idején sem. „Mi a haza szolgálatára szerződtünk, és ez néha kockázatokkal jár”.

Ezzel szemben a tény az, hogy a minisztérium bezárását senki nem is javasolta, ám még a Bem téren is lehetnek olyan munkák, amelyeket egyes tisztviselők otthonról is elvégezhetnek, csökkentve ezzel a járvány terjedésének veszélyét. A hazát így otthonról is lehetne szolgálni. Ahogy most Gulyás Gergely, Varga Judit, Kovács Zoltán vagy Hollik István teszi. És még sokan mások…

Azt is állította Menczer (ugyanott), hogy Szijjártó Péter minden jogszabályt betart, de az magánügy, hogy a miniszter hol nyaral a családjával.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem magánügy. Egyrészt mert vezető állami tisztségviselőként nem fogadhat el ajándékot még nyaralás formájában sem, másrészt ha a miniszterelnök a járvány miatt több Balatont és kevesebb Adriát javasol a magyaroknak, akkor a beosztottjának illik megindokolnia, miért nem fogadja meg a jó tanácsot, amit persze még maga Orbán sem tartott magára nézve kötelezőnek. Harmadrészt pedig azért sem magánügy, mert Szijjártó közben fényképek közlésével azt a látszatot keltette, hogy itthon, a hivatalában dolgozik. Ami a közvélemény megtévesztése, vagyis ránk tartozik.

Azt állította továbbá Menczer, hogy a magyar kormány azért költötte a legtöbbet lélegeztető gépekre az Európai Unióban, mert „nem akartuk, hogy bárki meghaljon amiatt, hogy nincs elég lélegeztető gép”.

Ezzel szemben a tény az, hogy ezt más országok kormányai sem akarták, mégis a németek és az olaszok a magyarok által kifizetett ár kevesebb mint a tizedét fizették ki egy gépért. Ráadásul az Orbán-kormány olyan mennyiségű gépet szerzett be, amennyit – a lakosság számához viszonyítva – senki más, és amennyit használni sem tudnánk, hiszen nincs hozzájuk megfelelően képzett személyzet. Vagyis az erre kiadott 300 milliárd forint nagyobb része felesleges pénzkiadás volt, és máshonnét fog hiányozni. Nem kicsit, nagyon.

Azt állította Lázár János, fideszes országgyűlési képviselő (a Mezőhegyesi Ménesbirtokon, egy új tehenészet átadása alkalmából), hogy új mezőgazdasági stratégiát kell alkotni, mert ha a járvány idején teljesen lezárták volna a határokat, akkor a magyar emberek 3-4 napon belül élelmiszerek nélkül maradtak volna, olyan nagy az élelmiszer-import.

Ezzel szemben a tény az, hogy nem maradtak volna élelmiszer nélkül, hiszen akkor nemcsak befelé, hanem kifelé sem mehetett volna áru. Márpedig a magyar élelmiszer-export jóval (tavaly kétmilliárd euróval) nagyobb, mint a behozatal. Ha Lázár számára az a követendő stratégia, hogy mindent magunk termeljünk meg, akkor ez egyrészt lehetetlen feladat, másrészt drágább is lenne, harmadrészt a magyar exportot is visszafogná. De persze kérdezhetnénk, ki az a Lázár, hogy a mezőgazdaság új stratégiáját megalkossa? Hát a Magyar Tenisz Szövetség elnöke.