világjárvány;koronavírus;oltásellenesség;

2020-08-30 10:45:28

Jakab Ferenc: Itthon is nő a járványtagadók tábora

A virológus professzor szerint ez egy ilyen légúton terjedő fertőzésnél – mint amilyen a koronavírus – komoly következményekkel járhat.

Elkeserítőnek és rendkívül veszélyesnek tartja, hogy nálunk is felerősödtek a vírus- és járványtagadó, valamint az oltásellenes hangok – nyilatkozta a Növekedés.hu-nak Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont víruslaborjának vezetője.

A virológus professzor szerint sokan nem veszik már komolyan a maszkhasználatot, a távolságtartást, azt gondolják, feleslegesek az óvintézkedések. 

Hozzátette, hogy a járványtagadók tábora nő, ami egy ilyen légúton terjedő fertőzésnél komoly következményekkel járhat.  

Úgy véli, az oltásellenesség erősödése egyértelműen akadályozhatja a járvány megfékezését. A laikust ugyanis meg lehet győzni az oltások veszélyeiről, mert nem is gondolkodik el azon, milyen sok végzetes betegség leküzdését köszönhetjük kizárólag a védőoltásoknak.  

Jakab Ferenc elmondta azt is, hogy jelen pillanatban 139 vakcina-fejlesztési projekt zajlik világszerte, 28 már klinikai kipróbálás alatt van, ezen belül 6 vakcinával az utolsó humán teszteket végzik. Az első eredmények év végre, jövő év elejére várhatóak, amelyek alapján már engedélyezni lehet az oltóanyagot, és meg lehet kezdeni a tömeggyártást.  

Hangsúlyozta, hogy ez nagyon fontos lépés lesz, mert továbbra is a védőoltás az egyetlen valós megoldás a járvány megfékezésére.

Az orosz vakcina Jakab Ferenc szerint működőképes is lehet, de az aggodalmakat ő is osztja, mivel még az előtt törzskönyvezték az oltóanyagot, hogy sok emberen kipróbálták volna. Ráadásul tudományos közleményt sem jelentettek meg róla, csak bejelentették, hogy elkészült és engedélyezték.

Elmondta, hogy a pécsi laborban eddig 450 hatóanyagot teszteltek, ezek közül 5-re mondhatjuk, hogy ténylegesen ígéretes, mert nagyon jó hatásfokkal tudta laborkörülmények között csökkenteni a vírus fertőzőképességét. Eggyel az osztrák Cebina biotechnológiai cég már a klinikai kipróbálást tervezi.

Ennek az anyagnak a hatékonyságát tudomása szerint a pécsi laborban mutatták ki a világon először.