Donald Trump;amerikai hírszerzés;orosz befolyás;orosz beavatkozás;

John Ratcliffe, az amerikai hírszerzési ügynökségeket összefogó DNI vezetője

- Nem nyilatkozna többet az amerikai hírszerzés az elnökválasztás kockázatairól

A titkosszolgálatokat összefogó szerv eddig az orosz befolyásszerzési kísérletekről is beszámolt, ami különösen rosszul jött Trumpnak.

Nem ad többé személyes tájékoztatást a törvényhozóknak az elnökválasztás biztonságáról az amerikai hírszerző ügynökségeket összefogó Országos Hírszerzési Igazgatóság (DNI) -   jelentette be a szervezet vezetője, a korában texasi republikánus kongresszusi képviselőként is dolgozó John Ratcliffe.

Az igazgató döntéséről személyesen értesítette a kongresszust, arra hivatkozva, hogy a korábban kiadott bizalmas információkat többször szinte azonnal kiszivárogtatták – írja az MTI. 

Demokraták: a DNI-nek kötelessége válaszolni

Ratcliffe  levele szombaton került nyilvánosságra, és vezető demokrata párti politikusok azonnal erőteljesen bírálták a döntést: Nancy Pelosi demokrata párti házelnök és Adam Schiff, a képviselőház hírszerzési bizottságának szintén demokrata párti elnöke közös közleményben ítélte el a lépést. "Ez elképesztő semmibevétele a kongresszus tájékoztatására vonatkozó törvényi kötelezettségnek, illetve elárulása a közvéleménynek, melynek joga van tudni, hogy külföldi hatalmak hogyan próbálják meg felforgatni demokráciánkat" – hangsúlyozták.

Donald Trump amerikai elnök viszont azt hangsúlyozta, hogy a lépés jogos volt, mert a kormányzat "belefáradt", hogy titkosított információkat szivárogtatnak ki.

John Ratcliffe a Fox televíziónak adott interjújában vasárnap kijelentette, hogy egy júliusi tájékoztatója után egyes képviselők "politikai célból" bizalmas információkat szivárogtattak ki. Nem nevezte meg, kik lehetnek a kiszivárogtatók, de több elemző szerint demokrata párti törvényhozókra célozhatott.  A kongresszus egy sor tagja felkeresett egy sor különböző médiumot, és ismét titkosított információkat szivárogtatott ki azért, hogy olyan hamis narratívát tápláljon, miszerint Oroszország valamiképp nagyobb nemzetbiztonsági veszélyt jelentene, mint Kína" - fogalmazott.

Orosz vonalon mozognak az elnök emberei

Trumpnak minden, orosz befolyásszerzéssel kapcsolatos hír különösen kínos lehet, hiszen nem először derül ki, hogy tanácsadói, emberei orosz kormányzati tisztségviselőkkel vagy akár volt kémekkel egyeztettek. 

Carter Page, a Trump-kampány egyik külpolitikai tanácsadója 2016-ban Moszkvában orosz kormányzati tisztségviselőkkel, a többi között az orosz kormányfő-helyettessel is találkozott. komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelentett az elnök korábbi kampánymenedzsere, Paul Manafort is, aki kiszivárogtatott hírszerzési jelentések szerint szorosan együttműködött az orosz hírszerzés egyik munkatársával, aki valószínűsíthetően részt vett a Demokrata Országos Bizottság (DNC, a párt vezető szerve) elleni  kibertámadásokban.

Trump kirúgással válaszol az aggasztó hírekre

A kiszivárogtatott, vagy éppen politikusoknak átadott információkat az amerikai elnök a jelek szerint kirúgásokkal bosszulja meg: februárban menesztette Joseph Maguire-t, a DNI akkor megbízott igazgatóját, mert annak egyik munkatársa arról tájékoztatta a kongresszust, hogy az oroszok a 2020-as amerikai elnökválasztásba is beavatkoznának.

Áprilisban pedig Michael Atkinsonnak a hírszerző közösség ellenőrzési főigazgatójának kellett mennie, mert napvilágra került, hogy Trump saját érdekében nyomást gyakorolt az ukrán elnökre: sajtóhírek szerint azt kérte Zelenszkijtől, hogy korrupció gyanújával indítson bűnügyi vizsgálatot Joe Biden amerikai volt alelnök, demokrata elnökjelölt-aspiráns és fia, Hunter Biden ellen.   

A betegség az Egyesült Államokat sújtja leginkább, ahol 5 996 431 fertőzött volt (A Reuters hírügynökség szerint már meghaladta a hatmilliót is), 183 057-en haltak meg, és 2 153 939-en gyógyultak meg.