Átmenetileg el lehet engedni a költségvetési hiányt és az államadósságot, de 2022 után kötelező lesz visszafordulni az egyensúly és növekedés bevált receptjéhez - hangsúlyozta a jegybankelnök hétfőn megjelent írásában, amit az MTI is szemlézett.
Matolcsy György a Növekedés.hu-n publikált cikkben úgy vélte, hogy „A Trianon utáni száz esztendő utolsó tíz évét megnyertük, ráadásul az elmúlt 100 év legjobb teljesítményével” – és „belépőt kaptunk a 21. század megnyerésére is”, de ehhez három kihívásra kell igazán figyelnünk.
Ehhez az évtized várható természeti, egészségügyi, gazdasági és pénzügyi válságait mind jól kell kezelni, hasonlóan a Covid19 támadásának első hullámához.
Matolcsy második pontként hosszú távon fenntartható felzárkózási modellt is ajánlott – szerinte a magyar modell nagyrészt már most is ilyen, de még sok a hiányzó láncszem.
Problémának nevezte, hogy még nem rendelkezünk világos jövőképpel. „Újból javaslom, hogy ez legyen Ausztria gazdasági fejlettségi szintjének, életszínvonalának és életminőségének utolérése. Ez ugyan nem történhet meg 2030-ig, de világos menetrend kell a következő 20-25 évre: ennek hiányában az a történelmi kockázat vár ránk, hogy ez a felzárkózás soha nem megy végbe” - írta.
Az jegybank elnöke szerint évente egy helyet kell javítani az MNB Versenyképességi rangsor magyar helyezésén, így a 9. helyre jöhetünk fel 2030-ra.
Harmadik kihívásként Matolcsy az eladósodás veszélyét és ennek kikerülését említette: szerinte most még el lehet engedni a költségvetési hiányt és az államadósságot, de 2022 után kötelező lesz visszafordulni, visszatérni az egyensúly és növekedés kettős célkitűzéséhez. „A forrásbőség igazi kockázatát azok a költések jelentik, amelyeket nem hangoltak össze versenyképességi fordulattal. Ha nem vigyázunk, megismétlődhet az 1970-es évtized kudarca: külső eladósodás egy fenntarthatatlan gazdasági szerkezet fenntartásáért”- figyelmeztetett a jegybank elnöke.
Alig burkolt üzenetek
A cikkben magában is figyelemre méltó, hogy a kormánytól formailag független, saját törvénykezés által működő Magyar Nemzeti Bank vezére nevek említése nélkül, de a politikai stabilitáshoz kötötte a következő tíz év sikerességét, nem pedig a gazdasági, pénzpiaci folyamatokhoz.
Matolcsy emellett társadalmi együttműködés megtartását is sürgette – ami kapcsán nem nehéz a nemzeti együttműködés rendszerére asszociálni – ráadásul sikertörténetként említette 2010-2019 közötti időszakot, vagyis a 2- 4. Orbán-kabinet megszakítás nélküli tíz évét.