kultúrharc;Színház- és Filmművészeti Egyetem;Vidnyászky Attila;

2020-09-02 12:56:05

A polgári köröknél dőlt el, kiből lesz jó színházigazgató a NER-ben

Örök értékek mentén szeretnének a nemzet szolgálatában tevékenykedni, mondta Cseke Péter, miután csatlakozott egy politikai mozgalomhoz.

A 2002-es választások óta kitartóan támogatják a Fideszt azon művészek, akik most felsorakoztak Vidnyászky Attila mellé – írja a 24.hu.  A portál cikke szerint a lojalitás a legfontosabb, ezt mutatja Nemcsák Károly, Cseke Péter, Balázs Péter és a többiek esete is.

"Előttünk a veszprémi, a győri, a szekszárdi, a székesfehérvári, a békéscsabai és a többi igazgatóválasztás. Hajrá kollégák, akik nem a balliberális gondolkodás hívei vagytok, pályázzatok!" - adta ki az ukázt az azóta elhunyt Kerényi Imre miniszterelnöki megbízott.

Ez folyamat oda jutott, hogy egyre több intézmény csúszott át a kormányoldal térfelére, és a pont az i-n az volt, hogy a „liberális kígyófészeknek” tartott Színház- és Filmművészeti Egyetem élére - egy modellváltásnak álcázott manőverrel  - a kormány által kinevezett bizalmi emberek kerültek.

Az SZFE esete minden eddiginél jobban ráirányította a figyelmet a színházi szakma megosztottságára, és bár a reflektorfény a teljhatalommal felruházott Vidnyánszky Attilára irányul, az intézmény körül kialakult vitában komoly szerep jutott a kormányoldal kipróbált színházi vezetőinek.

Az SZFE kuratóriumába bekerülő Rátóti Zoltán, a felügyelőbizottsági tagsággal jutalmazott Nemcsák Károly, illetve a nyilvános vitában az átalakítást szorgalmazó vidéki színházigazgatók közül Balázs Péter, Besenczi Árpád és Cseke Péter is hosszú évek óta a Fidesz kulturális holdudvarához tartoznak. Sőt,

Az elveszített választások után Orbán Viktor arra kérte híveit, hogy „hozzanak létre kis, néhány emberből álló csoportokat, baráti csapatokat, polgári köröket”, hogy megteremtsék és megszervezzék „a polgári Magyarország nyilvánosságát”.

Az egyik első ilyen az Értékmegőrzők Polgári Köre lett, amit a Bojtorján zenésze, Kemény Győző alapított, és 2002. június 6-án alakult meg Gulyás Dénes operaénekes nagykovácsi otthonában. A Heti Válasz beszámolója szerint az ülésen részt vett Orbán Viktor is, míg a lapnak az érintett művészek részéről Cseke Péter nyilatkozott: „Olyan örök értékek mentén szeretnének a nemzet szolgálatában tevékenykedni, amelyekre a tagok a művészet, a zene vagy a sport területén fölesküdtek.”

A cikk megjegyzi, az SZFE kuratóriuma és a felügyelőbizottsága tagjainak ismeretében egyértelművé vált, miszerint a végletesen megosztott színházi élet egyhamar nem fog megnyugodni.