meteorológia;Siófok;viharjelzés;

- Elvonulhatnak a viharfelhők - talán mégsem borítja árnyékba az apartmanház a siófoki megfigyelő állomást

Szépen beszélt a siófoki viharfigyelő obszervatórium munkájáról a mezőgazdasági miniszter. Ebben normális esetben nem lenne semmi meglepő, hisz a megfigyelő­állomás embereket és hajókat riaszt, életeket ment. Csakhogy ez eddig nem érdekelte a politikát, amelyik áldását adta egy szép nagy apartmanházra – és ezzel együtt az obszervatórium előrejelzési pontosságának csonkolására (ha úgy tetszik: életek veszélyeztetésére). Egy független vizsgálathoz össznépi felháborodás kellett.

Az idei nyáron még zavartalanul dolgozhattak az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) siófoki viharjelző obszervatóriumának dolgozói, műszereiket ugyanis semmi sem zavarta, ám hogy jövőre is így lesz-e, az a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakvéleményétől függ majd.

Mint arról a Népszava korábban beszámolt, a Somogy Kegyei Kormányhivatal építésügyi osztálya június 12-i végzésében megadta az építési engedélyt a Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market-csoport egyik tagjával közös céget alapító Molnár György egyik vállalkozásának, az Azúr Szórakoztatóközpont Kft.-nek, így a cég a siófoki Vitorlás utcában felhúzhat egy nyolclakásos, ötszintes apartmanházat.

Senkit nem érdekelt az előrejelzés

A kormányhivatal annak ellenére járult hozzá az építkezéshez, hogy az építési telek szomszédságában áll az OMSZ obszervatóriuma, ahol 1956 óta működik a balatoni viharjelzés. A szakemberek korábban többször hangoztatták, műszereik leárnyékolása veszélyezteti az állomás méréseinek pontosságát, melyeknek stratégiai szerep jut a térség klímaváltozásának elemzésében, s cseppet sem mellékesen az életvédelem szempontjából fontos viharjelzésben.

Az OMSZ munkatársai azonban hiába tiltakoztak, ahogyan eredmény nélkül szólalt fel az építkezés ellen Bóka István, Balatonfüred polgármestere, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, aki a tanács májusi ülésén kijelentette, „a viharjelzés pontosságáról, emberéletekről van szó”, így értelemszerűen az obszervatórium érdekei fontosabbak mindenfajta építkezésnél. Szintén hiába fordult az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz az építkezés megakadályozása érdekében a tóparti önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség, az OKF arra hivatkozva, hogy csak a viharjelző rendszer üzemeltetéséért felelnek, más formában nem illetékesek az ügyben, elhárította a problémát, ahogyan az ügyben aktív civil szervezetek is falakba ütköztek. A Nők a Balatonért Egyesület például az OMSZ főhatóságához, az Agrárminisztériumhoz fordult, ám a tárca szerint a minisztérium egyedi ügyekben nem illetékes.

A miniszter megértő lett

  A civileknek legalább válaszolt az AM, lapunk ugyanis az elmúlt hónapokban hiába kereste többször is a minisztériumot, illetve az OMSZ-t, nem kaptunk választ kérdéseinkre. Azt is csak a Pécsi Törvényszéktől sikerült megtudnunk, hogy sem az AM, sem az OMSZ nem támadta meg a kormányhivatali végzést. (Múlt kedden aztán Nagy István legalább jelezte az obszervatórium fontosságát: az agrár­miniszter Budapesten, az OMSZ automata rádiószondájának avatóünnepségén arról be­­szélt, a meteorológiai szolgálat „Kelet-Közép-Európában egyedülálló, professzionális meteorológiai és levegőkörnyezeti mérőhálózatot üzemeltet, hasznosságát pedig mindennap tapasztalni lehet”.)

A kormányhivatali döntés természetesen nemcsak szakmai, hanem politikai kritikát is kapott. Az ellenzéki pártok siófoki szervezetei, valamint a siófoki városvezetés is tiltakozott az engedély megadása ellen, többek között egy tavalyi kormányrendeletre hivatkozva, mely szerint a viharjelző 60 méteres körzetében nem lehet építkezni, a tervezett apartmanház viszont mindössze 13 méterre állna az obszervatóriumtól. Más kérdés, hogy az építtető már a rendelet hatályba lépése előtt jogot szerzett az építkezésre, ám elvileg nemzetstratégiai szempontokra hivatkozva az állam még közbeléphet.

A Műegyetem mondja meg

A NABE pedig az alapvető jogok biztosához fordult a 2018-as területrendezési törvényre hivatkozva, ami kimondja, „a Balaton szabályozási partvonalától számított 30 méteres sávon belül – a medencés kikötő és a hozzá kapcsolódó épületek kivételével – épület nem helyezhető el”.

A kormánypárt mindenesetre lassan mozdult, csak a felháborodást látva Witzmann Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője – a Sonline tudósítása szerint – a múlt héten Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel egyeztetett az ügyben, s megállapodtak, hogy a Miniszterelnökség felkéri a Budapesti Műszaki Egyetemet egy szakmailag megalapozott és egyértelműen alátámasztott vélemény elkészítésére azzal kapcsolatban, hogy az obszervatórium tőszomszédságába tervezett társasház-beruházás veszélyezteti-e a meteorológiai mérések pontosságát.

Más kérdés, az OMSZ főhatóságaként ­miért nem az agrártárca kérte már hónapokkal korábban, akár még a kormányhivatali végzés előtt a szakvéleményt? Mindenesetre a me­teorológusok számára ez komoly reménysugár, hiszen a Műegyetem egyik professzora korábban már nyilatkozott az ügyben, s kijelentette, nem lenne szabad engedélyezni egy ekkora építkezést a viharjelző állomás mellé.

Nem túlzás az, hogy a járvány alaposan felforgatta a mindennapjainkat: és ez ugyanúgy igaz a szexuális életünkre, mint például a megélhetésünkre. A vírus elronthatta, ami jó volt, felpörgethette a romlást, és görbe tükröt tartott számos folyamatnak: többek között a testi érintés utáni vágy fakulásának.