Az idei nyáron még zavartalanul dolgozhattak az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) siófoki viharjelző obszervatóriumának dolgozói, műszereiket ugyanis semmi sem zavarta, ám hogy jövőre is így lesz-e, az a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem szakvéleményétől függ majd.
Mint arról a Népszava korábban beszámolt, a Somogy Kegyei Kormányhivatal építésügyi osztálya június 12-i végzésében megadta az építési engedélyt a Garancsi István érdekeltségébe tartozó Market-csoport egyik tagjával közös céget alapító Molnár György egyik vállalkozásának, az Azúr Szórakoztatóközpont Kft.-nek, így a cég a siófoki Vitorlás utcában felhúzhat egy nyolclakásos, ötszintes apartmanházat.
Senkit nem érdekelt az előrejelzés
A kormányhivatal annak ellenére járult hozzá az építkezéshez, hogy az építési telek szomszédságában áll az OMSZ obszervatóriuma, ahol 1956 óta működik a balatoni viharjelzés. A szakemberek korábban többször hangoztatták, műszereik leárnyékolása veszélyezteti az állomás méréseinek pontosságát, melyeknek stratégiai szerep jut a térség klímaváltozásának elemzésében, s cseppet sem mellékesen az életvédelem szempontjából fontos viharjelzésben.
Az OMSZ munkatársai azonban hiába tiltakoztak, ahogyan eredmény nélkül szólalt fel az építkezés ellen Bóka István, Balatonfüred polgármestere, a Balaton Fejlesztési Tanács elnöke, aki a tanács májusi ülésén kijelentette, „a viharjelzés pontosságáról, emberéletekről van szó”, így értelemszerűen az obszervatórium érdekei fontosabbak mindenfajta építkezésnél. Szintén hiába fordult az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz az építkezés megakadályozása érdekében a tóparti önkormányzatokat tömörítő Balatoni Szövetség, az OKF arra hivatkozva, hogy csak a viharjelző rendszer üzemeltetéséért felelnek, más formában nem illetékesek az ügyben, elhárította a problémát, ahogyan az ügyben aktív civil szervezetek is falakba ütköztek. A Nők a Balatonért Egyesület például az OMSZ főhatóságához, az Agrárminisztériumhoz fordult, ám a tárca szerint a minisztérium egyedi ügyekben nem illetékes.
A miniszter megértő lett
A civileknek legalább válaszolt az AM, lapunk ugyanis az elmúlt hónapokban hiába kereste többször is a minisztériumot, illetve az OMSZ-t, nem kaptunk választ kérdéseinkre. Azt is csak a Pécsi Törvényszéktől sikerült megtudnunk, hogy sem az AM, sem az OMSZ nem támadta meg a kormányhivatali végzést. (Múlt kedden aztán Nagy István legalább jelezte az obszervatórium fontosságát: az agrárminiszter Budapesten, az OMSZ automata rádiószondájának avatóünnepségén arról beszélt, a meteorológiai szolgálat „Kelet-Közép-Európában egyedülálló, professzionális meteorológiai és levegőkörnyezeti mérőhálózatot üzemeltet, hasznosságát pedig mindennap tapasztalni lehet”.)
A kormányhivatali döntés természetesen nemcsak szakmai, hanem politikai kritikát is kapott. Az ellenzéki pártok siófoki szervezetei, valamint a siófoki városvezetés is tiltakozott az engedély megadása ellen, többek között egy tavalyi kormányrendeletre hivatkozva, mely szerint a viharjelző 60 méteres körzetében nem lehet építkezni, a tervezett apartmanház viszont mindössze 13 méterre állna az obszervatóriumtól. Más kérdés, hogy az építtető már a rendelet hatályba lépése előtt jogot szerzett az építkezésre, ám elvileg nemzetstratégiai szempontokra hivatkozva az állam még közbeléphet.
A Műegyetem mondja meg
A NABE pedig az alapvető jogok biztosához fordult a 2018-as területrendezési törvényre hivatkozva, ami kimondja, „a Balaton szabályozási partvonalától számított 30 méteres sávon belül – a medencés kikötő és a hozzá kapcsolódó épületek kivételével – épület nem helyezhető el”.
A kormánypárt mindenesetre lassan mozdult, csak a felháborodást látva Witzmann Mihály, a térség fideszes országgyűlési képviselője – a Sonline tudósítása szerint – a múlt héten Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszterrel egyeztetett az ügyben, s megállapodtak, hogy a Miniszterelnökség felkéri a Budapesti Műszaki Egyetemet egy szakmailag megalapozott és egyértelműen alátámasztott vélemény elkészítésére azzal kapcsolatban, hogy az obszervatórium tőszomszédságába tervezett társasház-beruházás veszélyezteti-e a meteorológiai mérések pontosságát.
Más kérdés, az OMSZ főhatóságaként miért nem az agrártárca kérte már hónapokkal korábban, akár még a kormányhivatali végzés előtt a szakvéleményt? Mindenesetre a meteorológusok számára ez komoly reménysugár, hiszen a Műegyetem egyik professzora korábban már nyilatkozott az ügyben, s kijelentette, nem lenne szabad engedélyezni egy ekkora építkezést a viharjelző állomás mellé.