Megdöbbenve értesültem arról, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) az egyes alapkutatási pályázati esetében a szakértői testületek által felállított rangsort megváltoztatta és ennek legkirívóbb eseteként miniszteri döntéssel egy, a testület által utolsónak rangsorolt pályázat is támogatást kapott – idézte még szombaton Klubrádió Freund Tamásnak, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnökének Palkovics László innovációs és technológiai miniszterhez írt szerdai levelét.
A korábban OTKA (Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok) néven ismert pályázati rendszerbe való súlyos kormányzati beavatkozásról augusztus végén „Még a Kádár-rendszerben sem történt ilyen: Palkovicsék belenyúltak az OTKA pénzosztásába” címmel írt a 24.hu. Azt megelőzően a történtek miatt jelentette be lemondását a korábbi OTKA egyik kollégiumának elnöke, Acsády László akadémikus.
Az MTA elnöki pozícióját idén júliustól betöltő Freund szerint mindez korábban nemcsak a gyakorlatban, de az érvényes jogszabályok keretei miatt sem lett volna lehetséges, hiszen az OTKA tudományterületi kollégiumai érdemi döntéseket hoztak, javaslataikat nem változtathatta meg felsőbb szerv.
Mint írja, elviekben sem ért egyet azzal, hogy a szakmai tudományos konszenzust képviselő kollégiumok rangsora felülírható legyen, de példátlan az, hogy döntésével a miniszter vagy az NKFIH elnöke a szakmai kollégium minősítésével szemben ítélt meg pályázati támogatást.
Az MTA elnöke kéri, hogy a bizalom helyreállítása érdekében vizsgálja felül az eredeti kollégiumi döntéslisták megváltoztatását. Freund Tamás levelében végül ebédre hívta meg az MTA székházába Palkovics Lászlót a „részletek megbeszélésére”.