nyílt levél;Színház- és Filmművészeti Egyetem;

- Kérjük a magyar kormányt - világhírű művészek nyílt levélben fordultak a honi hatalomhoz

Az SZFE ügyében szeretnék meglágyítani a kormány szívét.

A szeptember 1-jei állapot szerint a budapesti Színház- és Filmművészeti Egyetemet (SZFE), kimagasló magyar művészek nemzedékeinek öreg bölcsőjét kormányzati intézkedéssel közintézményből átalakították egy magánalapítvány tulajdonává.

Az SZFE új tulajdonosai a mai magyar színházi és filmvilág befolyásos alakjai, valamint az ország olajcége, a MOL csoport képviselői. Valamennyiüket szoros kapcsolat fűzi a miniszterelnökhöz.

Az egyetem tulajdonjogával és vezetésének mandátumával felruházott új, öttagú kuratóriumot az SZFE szenátusával való megbeszélés nélkül erőltették át. Olyan új szabályokat léptetett életbe, amelyek megfosztják a szenátust döntéshozatali jogától, ezzel lerombolják az intézmény autonómiáját.

A tekintélyuralmi beavatkozás elleni tiltakozásul lemondott a szenátus és az egyetem egész vezetése. A diákok viszont megtagadták, hogy legitimnek ismerjék el az új kuratóriumot (amelynek elnöke, a Nemzeti Színház igazgatója, Vidnyánszky Attila régóta támadja az egyetemet és annak közösségét), és annak eltávolítására szólítottak fel. A diákok megszállták az egyetem főépületét.

Válaszként óriási szolidaritási hullám érkezett – kétségbeesett kiáltás az egyetemi értékek tiszteletben tartásáért egy olyan rezsimben, amelyik módszeresen bontja le az önkormányzatiság és függetlenség régi intézményeit.

Az SZFE-n történteket több más egyetemnél is megvalósították. Ez az összes kulturális tér és intézmény autonómiájának elrablására irányuló általános kultúrháború része. Ez valójában a közvagyon magánosítása, aminek haszna a miniszterelnök klienseinek zsebébe vándorol.

Mi, az aláírók, kiállunk az egyetem autentikus vezetése és diákjai mellett. Arra kérjük a magyar kormányt, hogy állítsa vissza az SZFE-nek a művészi kreativitás, az akadémiai kutatás és a tanítás érdekében nélkülözhetetlen intellektuális és irányítási autonómiáját.   

Adam Low filmrendező, Akram Khan táncművész, koreográfus, Ayelet Waldman író, Augustus Casely-Hayford történész, kurátor, Caryl Churchill drámaíró, Cate Blanchett színész, Chris Smith, politikus, egyetemi oktató, Christi Puiu filmrendező, Colm Toibin regényíró, David Edgar drámaíró, Davod Gothard színházigazgató, David Hare drámaíró, David Lan producer, író, Joe Wright filmrendező, Eddie Redmaye színész, Eric Schlosser író, Helen Mirren színész, Joe Wright filmrendező, Jude Kelly fesztiváligazgató, Juliet Stephenson színész, Marie-Helene Estienne színházigazgató, Nicholas Hytner színházigazgató, Martin Sherman drámaíró, Matthew Lopez drámaíró, Michael Chabon író, Richard Eyre színházi és filmrendező, Roger Michell filmrendező, Salman Rushdie író, Nico Muhly zeneszerző, Paul Mason író, Pawel Pawlikowski filmrendező, Peter Brook színházi és filmrendező, Philip Pullman regényíró, Roger Michell filmrendező, Stephane Braunschweig színházigazgató, Stephen Daldry színházi és filmrendező, Stephen Frears filmrendező, Tracey Seaward filmproducer, Calixto Beito színházigazgató, Eric Roth drámaíró, Eva Hoffman író és George Benjamin zeneszerző

Salman Rushdie után újabb világsztárok fejezték ki együttérzésüket az autonómiájától megfosztott Színház- és Filmművészeti Egyetem felé.