Utóbbi szerint az idén júliusban a koronavírus-járvány hatására 75 százalékkal esett vissza a külföldi vendégek által a kereskedelmi szálláshelyeken – szállodákban, panziókban, kempingekben, üdülőháztelepeken, valamint közösségi szálláshelyeken – eltöltött éjszakák száma, a belföldi vendégek által eltöltötteké pedig 18 százalékkal mérséklődött tavaly júliushoz képest. Ez 166 ezer külföldi és 758 ezer belföldi vendéget jelent, akik 478 ezer, illetve 2,1 millió éjszakát töltöttek el valamelyik szálláshelyen. Vagyis a KSH adatsora összességében 924 ezer vendégről és mintegy 2,6 millió vendégéjszakáról számolt be júliusra vonatkozóan.
Ehhez képest az MTÜ augusztus közepén arról adott hírt, hogy a belföldi turizmus számai az idén júliusban még jobban is alakultak, mint tavaly. Adataik szerint ekkor a magyarországi szálláshelyekre közel 1,4 millió vendég érkezett, akik 4,3 millió vendégéjszakát töltöttek el. Ebből 1,2 millió belföldi vendég volt, akik összesen 3,6 millió vendégéjszakát tartózkodtak a hazai szálláshelyeken. Vagyis a belföldi vendégek száma júliusban 100 ezer fővel meghaladta a tavaly júliusi belföldi vendégszámot.
A KSH az év első hét hónapjára összesített adata összesen 7,8 millió vendégéjszakáról számol be, az MTÜ ugyanerre az időszakra 11,3 millió vendégéjszakát regisztrált.
Az eltérés oka feltehetőleg az, hogy a KSH – a módszertani leírás szerint – csak gazdasági szervezetek által üzleti céllal üzemeltetett szálláshelyektől, azok közül is csak a szállodáktól, panzióktól, kempingektől, üdülőhelyektől és közösségi típusú szálláshelyektől kér be adatot, az egyéb szálláshelyektől nem. (Egyéb szálláshely-szolgáltatást csak cégek végezhetnek, maximum 25 szobát és 100 ágyat adhatnak ki. A magánszemélyek, egyéni vállalkozók magánszálláshely-szolgáltatásként legfeljebb 8 szobát és 16 ágyat adhatnak ki.)
Az MTÜ viszont a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ adatai alapján számol, amelynek ma már minden hazai szálláshely köteles adatot szolgáltatni a náluk éjszakázó vendégekről. Ez utóbbi adatsorból pedig az látszik, hogy júliusban vidéken a vendégéjszakák 44 százalékát magán- és egyéb szálláshelyeken töltötték el a nyaralók, vagyis éppen ott, ahol a KSH nem számol. Feltehetőleg ennek köszönhető az az ellentmondás is, hogy míg a KSH szerint tízből hat éjszakát szállodákban töltöttek el a hazai vendégek júliusban, addig az MTÜ szerint ugyanebben az időszakban vidéken csak a vendégéjszakák harmadát, Budapesten pedig a felét hasították ki a hotelek.