A fatörzsekre tűzött lapon a terület kezelőjének, az Országgyűlés Hivatalának tájékoztatása olvasható: „Szakértői vélemény alapján életveszélyes, ezért rövidesen kivágatjuk”. A kedélyek megnyugtatására a hivatal mindjárt azt is hozzátette, hogy a fa helyén ősszel nagy méretű, előnevelt fát ültetnek majd el.
A megjelölt fák szinte kizárólag öreg platánok, amelyek valami csodával határos módon túlélték a Kossuth tér rekonstrukciójához kapcsolódó eddigi építkezéseket, a Nagy Imre szobor elhurcolását. Az augusztus végén átadott, 5 milliárdból megépült Trianon-árok azonban már sok volt az Alkotmány utca Parlament felőli végén álló néhány fának. Az emlékmű melletti fákon látható sérülések ugyanis arra utalnak, hogy pusztulásukat nem feltétlenül az öregség vagy betegség okozta, hanem inkább valamilyen munkagép. – A törzseken ejtett sérüléseket ugyan utólag lekenték sebkezelő anyaggal, de ez már nem segített a fákon – válaszolta a Népszava kérdésére Bardóczi Sándor, Budapest főtájépítésze, aki ugyanakkor üdvözölte, hogy a kormány tanul a fővárostól. A fákat már nem mindenféle figyelmeztetés nélkül vágják ki, hanem azt az új fővárosi önkormányzati gyakorlat szerint előre jelzik a lakosságnak.
Mint emlékezetes, a Kossuth tér rendezésekor mintegy 200 fát irtottak ki a Parlament előtt, illetve az akkor még mellette álló Károlyi szobor körül. A térnek és környezetének megújítását magába foglaló Steindl Imre Programot (SIP) vezető Wachsler Tamás akkor is azt állította, hogy beteg fákat kellett kivágni. Az előző évben még vígan zöldellő fák állapotáról szóló tanulmányt viszont senkinek sem mutatták meg. – Titkos az egész tervanyag is, a tervezőkkel pedig titoktartási szerződést kötöttek – teszi hozzá Bardóczi. Később az ombudsman, a kerületi jegyző és az ügyészség is megállapította, hogy a fák eltávolításának engedélyezése és kivitelezése jogszabályellenes volt.
Megkérdeztük az Országgyűlés Hivatalát, az illetékes engedélyező hatóságként az V. kerületet, illetve a Budapest Főváros Kormányhivatala kiemelt beruházásokban illetékes osztályát is, hogy most ki, milyen szakvélemény alapján, hány fa kivágásra adott engedélyt. Választ lapzártánkig egyik helyről se kaptunk. Holott tudnak gyorsak is lenni. A Kossuth téri korábbi fakivágásra például egy nap alatt kiadták az engedélyt. Nem sokat hezitált Kosztyu Anikó vezette kormányhivatali osztály akkor sem, amikor az Orczy-park 150 fájának kivágására bólintottak rá, igaz az osztályvezető szerint a Városligetben folyó hatalmas építkezéseknek nemcsak hogy nincs jelentős környezeti hatása, de ezt előzetes eljárásban vizsgálni sem kell.
A mostani fakivágás aligha lesz az utolsó a téren, hiszen a SIP program az agrárpalota és a volt Kúria épületének rekonstrukciójával folytatódik.
Frissítés:
Cikkünk megjelenése után az Országgyűlés Hivatala válaszolt kérdéseinkre. Közölték: a közelmúltban főként viharok következtében számos fakidőlés történt az országban, így Budapesten is. A közterületen kidőlt fák által okozott károkért a terület kezelője, általában a helyi önkormányzat, a Kossuth Lajos tér esetében vagyonkezelőként, az Országgyűlés Hivatala a felelős.
„Megrendeltünk egy teljeskörű szakértői vizsgálatot egy igazságügyi szakértőtől, mely az Országgyűlés Hivatala által felügyelt terület összes fájára kiterjedt. A szakvélemény kettős célt szolgált, elsődlegesen az élet és balesetveszélyes fák beazonosítása, melyek eltávolítása nem tűr halasztást, másrészt a közvetlen veszélyt nem jelentő, de növényegészségügyi, vagy tájépítészeti szempontból cserélendő egyedek azonosítása. A szakvélemény 2020. augusztus 31-én készült el, összesen 10 db olyan fát azonosított, amelyet élet és balesetveszély miatt haladéktalanul el kell távolítani. Felvettük a kapcsolatot a területen kertészeti szolgáltatást végző céggel. Árajánlatot kértünk a fák kivágására, elszállítására, a tuskó eltávolítására, és a fapótlásra. Az árajánlatot még várjuk, de előzetes egyeztetések alapján a teljes műveket, fapótlással együtt október második felében valósul meg, a kivágást pedig a lehető leghamarabb elvégeztetjük” – fogalmaztak.
Hozzátették, hogy a fák pótlására a kivágásra ítélt fák helyén, vagy annak közvetlen közelében kerül sor.
„A vonatkozó jogszabály (346/2008. (XII.30) Kormányrendelet a fás szárú növények védelméről ) szerint beteg, elpusztult, életveszélyes fák esetén az élet, egészség, vagy vagyonvédelmi okokból kivágandó fák esetében nem kell engedélyt kérni, utólagos, 3 napon belüli bejelentési kötelezettségünk van” – írták.