szigorítás;építkezés;bankok;jelzáloghitelek;

2020-09-13 18:38:02

Szigorúbb szabályok jönnek az építkezésben

Hiába lesz készen az idén a ház, ha most szeretne egy ügyfél hitelt felvenni rá, a terveknek már a 2021-től érvényes energetikai előírásoknak kell megfelelnie.

Már most szigorúbban bírálják el a bankok az építési hiteleket amiatt, hogy 2021. január 1. után már csak olyan új ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amely legalább „közel nulla energiaigényű”. Ez azt jelenti, hogy az ingatlan energiahatékonyságának el kell érnie a költséghatékonyság szintjét, valamint legalább 25 százalékban a helyszínen vagy a közelben előállított megújuló energiaforrást kell használnia.

Bár a bankok különböző befejezési határidőt adnak az építkezésre – van, ahol szigorúan 1,5 év alatt kell befejezni azt, és megszerezni a használatbavételi engedélyt, van ahol erre 3 évet is adnak –, a szigorított előírásokat azonban már mindenhol egységesen kezelik. Hiába lesz készen az idén a ház, ha most szeretne egy ügyfél hitelt felvenni rá, a terveknek már a 2021-től érvényes energetikai előírásoknak kell megfelelnie – hívta fel a figyelmet a Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője. A bank ugyanis csak így biztosíthatja magát, hogy egy esetlegesen elhúzódó építkezés után jövőre is befejezhető legyen az épület, ami a pénzintézetnek a biztosítékot jelenti a hitelügyletben. 

A szakértő szerint az építkezéseknél különösen fontos a pontos pénzügyi tervezés, hiszen az önerő, a piaci hitel és állami támogatás hármasából eltérő feltételekkel és aránnyal lehet finanszírozni a telekvásárlás és az építkezés folyamatát. Van olyan bank, amely minimum 20 százalékos készültségi fok után ad csak hitelt, de van, amelyik már az építkezés elejét is megtámogatja. Az állami támogatásokból viszont csak a hátralévő munkálatokat lehet finanszírozni, 0 százalékos készültségi fokról ezekből nem lehet építkezést elkezdeni.

A jegybank adatai alapján az idén júliusig már 53 milliárd forint hitelt vettek fel az ügyfelek ingatlan építésére vagy bővítésére, így az ilyen a kölcsönök a teljes lakáscélú hitelpiac 10 százalékát teszik ki. Az arányokat illetően Fülöp Krisztián jövőre sem vár változást, az egyéni hitelösszegek azonban emelkedhetnek. A szigorúbb szabályozás miatt megnövekedett építési pluszköltségeket ugyanis a tulajdonosok egy része várhatóan már csak hitelből tudja majd finanszírozni.