Tudomány;Oroszország;vakcina;koronavírus;COVID-19;

- Minden hetedik oltottnál "előrelátható szövődményt" okoz az orosz vakcina

Átmeneti láz, gyengeség és izomfájdalom jelentkezett az önkéntesek 14 százalékánál. Kutatók egy csoportja "valószínűtlennek" tartja a klinikai vizsgálatok korai eredményeit.

Az új típusú koronavírus-fertőzés megelőzésére kifejlesztett Szputnyik V vakcinával beoltott önkéntesek 14 százalékánál - vagyis minden hetedik embernél - egy-másfél napig tartó gyengeség, láz vagy izomfájdalom jelentkezett – jelentette ki Mihail Murasko egészségügyi miniszter újságíróknak kedden Moszkvában.

Murasko a tüneteket előrelátható szövődménynek nevezte. Közölte, hogy a klinikai tesztelés harmadik fázisában eddig 300 embert oltottak be. Emlékeztetett rá, hogy az első orosz vakcinát olyan (humán adenovírus-) platformon fejlesztették ki, amelyet már más oltóanyagokhoz is használtak, és amely veszélytelennek bizonyult. Ugyanakkor hangsúlyozta a kiterjedt tesztelés fontosságát. Közölte, hogy a Szputnyik V-t három nagyvállalat gyártja párhuzamosan, az ütemtervnek megfelelően.

Anasztaszija Rakova moszkvai polgármester-helyettes elmondta, hogy az önkénteseket egy távgyógyászati központból, videohívásra és az egészségügyi adatok betáplálására alkalmas telefonos alkalmazás vagy digitális karkötő segítségével figyelik meg.

Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője az Orosz Tudományos Akadémián tartott keddi tanácskozáson azt mondta, hogy Oroszországban jelenleg 17 intézet 26-féle Covid-19 elleni vakcina kifejlesztésén dolgozik. Elmondta, hogy az összes igazolt új koronavírus-fertőzöttnél a betegség tünetmentesen vagy nagyon enyhe szimptómákkal folyik le.

Oroszországban az igazolt új koronavírusos fertőzések száma az elmúlt nap alatt 5529-cel 1 073 849-re emelkedett a kedden közölt hivatalos adatok szerint. Moszkvában 730 fertőzöttet diagnosztizáltak az elmúlt 24 óra alatt, ami a legmagasabb szám az elmúlt két és fél hónapban. Június 30-án 745 embernél mutatták ki a vírust. A fertőzés terjedésének jelenleg üteme 0,5 százalékos, az új esetek 22,5 százaléka tünetmentes. Oroszország a negyedik helyen áll a világon a kimutatott új koronavírus-fertőzések számát tekintve az Egyesült Államok (6 555 247), India (4 930 236) és Brazília (4 345 610) után.

Az aktív esetek száma 226-tal 170 759-re csökkent. A halálozások száma 150-nel 18 785-re, a felépüléseké pedig 5605-tel 884 305-ra emelkedett.

Vjacseszlav Vologyin, az orosz parlament alsóházának elnöke egy keddi tévéinterjúban elmondta, hogy eddig mintegy félszáz képviselő esett át a Covid-19 betegségen. Az országban a járvány kezdete óta több mint 41,1 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 218 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 218 387 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

"Valószínűtlen" teszteredmények

Kutatók egy csoportja a The Lancet című orvosi folyóiratnak hétfőn küldött hivatalos levélben az orosz vakcina klinikai vizsgálatainak korai eredményeivel kapcsolatos kétségeinek adott hangot – számolt be a Reuters hírügynökségnek a dokumentum egyik szerzője. A philadelphiai Temple Egyetem docense, Enrico Bucci szerint a hivatalos levelet - amelynek tartalmát a Reuters nem látta - öt országból, döntően Olaszországból, valamint Svédországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból és Japánból származó 15 kutató, egyebek között virológiai és immunológiai szakemberek írták alá.

Néhány nappal korábban kutatók egy nagyobb csoportja - beleértve a 15 tudóst is - nyílt levelében fordult a The Lancet főszerkesztőjéhez, miután a folyóirat közölte a moszkvai Nyikolaj Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet által kifejlesztett oltóanyag eddigi klinikai vizsgálatainak eredményeit. A kutatók rámutattak, hogy "nagyon valószínűtlen" mintázatokat azonosítottak a tesztelések első és második szakaszának adataiban.

A Gamaleja Intézet egyelőre nem reagált a hétfőn elküldött hivatalos levéllel kapcsolatos megkeresésre.

Múlt héten azonban az intézet elutasította a nyílt levélben megfogalmazott kritikákat, mondván, hogy a publikált eredmények hitelesek, pontosak, és a The Lancet szakemberei is megvizsgálták őket.

Az Interfax orosz hírügynökség szerint a nyílt levél nyomán az intézet részletes levélben reagált a folyóirat főszerkesztőjének.

A Szputnyik V tesztelése első és második szakaszának eredményeit szeptember 4-én publikálta a The Lancet. A tanulmány szerint a beoltott emberekben mintegy másfélszer annyi antitest alakul ki, mint azokban, akik átestek a Covid-19 betegségen.

Nyina Baginszkaja azt követően lett ismert, ahogy a világot bejárta egy videó, amelyen egy kétszer akkora rohamrendőrrel harcol elkobzott nemzeti zászlójáért. Vagy egy másik, amikor a rendőrök megpróbálják feltartóztatni a 73 éves, apró nőt, aki azzal vág vissza, hogy ő itt csak sétál. Azóta ez a mondat lett a tüntetők szabvány válasza az őket zaklató közegek azon kérdésére, hogy mit keresnek az utcán.