Tudomány;kutyák;hanyatlás;

2020-09-17 17:10:00

Táplálkozással és tréninggel sem előzhető meg a kutyák szellemi leépülése

Legkésőbb a hatodik életévüktől a négylábúak problémamegoldási képessége, társaság iránti vágya és játékossága csökken, a gazditól való függésük pedig növekszik.

A táplálkozás és a tréning nem védi az idős kutyákat a szellemi leépüléstől – állapították meg a Bécsi Állatorvosi Egyetem kutatói a Plos One című tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban. A négylábúak problémamegoldási képessége, társaság iránti vágya és játékossága legkésőbb a hatodik életévükben csökken, a gazditól való függésük pedig növekszik. Koruk előrehaladtával a kutyák kognitív teljesítőképességében visszaesés, viselkedésükben változás tapasztalható. Ez megmutatkozhat az újszerű tárgyak iránti érdeklődés mérséklődésében, a társas reakciókészség, az emlékezet és a figyelem mértékének csökkenésében.

Durga Chapagain, a bécsi egyetem Clever Dog Lab kutatóintézetének munkatársa és kollégái 119 legalább hatéves, különböző fajtákhoz tartozó kutyát vizsgáltak. Egy részük speciális, antioxidánsokban, Omega-zsírsavakban és meghatározott fehérjékben gazdag táplálékot kapott, a többiek átlagos eledelt ettek. Emellett a tulajdonosok beszámoltak a kutyák tréningjeinek gyakoriságáról. 

A vizsgálat elején, majd egy évvel később is tesztelték a kutyák szellemi képességeit és viselkedését. Már ennyi idő alatt is csökkent a problémamegoldási képességük, nem voltak annyira társaságkedvelők és kevésbé voltak bátrak, különböző szituációkban jobban függtek gazdijuktól. Ezen sem az agyserkentő táplálkozás, sem az egész életen át tartó, gyakori edzés sem segített. Új gyakorlatokat azonban ugyanolyan jól el tudtak sajátítani, mint korábban – írták a kutatók.