iszlám;Nigéria;

2020-09-18 18:07:02

Tíz év börtönt kapott egy kisfiú Nigériában istenkáromlásért, egy 22 éves fiatalt halálra ítéltek

Az emberi- és gyerekjogok kérdéséhez, a valláshoz és a hozzá köthető hagyományokhoz, a szekularizációhoz való viszonyulás komoly feszültségeket szül az afrikai ország tagállamaiban.

Nem megfelelő szavakat használt, amikor barátjával veszekedve Allahra hivatkozott egy kisfiú, ezért tíz év börtönbüntetésre ítélték. Az ítéletet Nigéria egyik tagköztársaságában, Kanóban mondta ki egy iszlám bíróság. Afrika legnépesebb államának északi, muszlim többségű részén a törvényszékek mindmáig jórészt az iszlám jog, a sária szerint működnek, annak ellenére, hogy hivatalosan világi igazságszolgáltatás van. A helyzet Nigéria szövetségi alkotmánya szerint is törvénytelen, de a központi kormányzat semmit sem tud tenni ellene a muszlim tagköztársaságokban. Ezért történhetett meg, hogy Omar Farouqra 10 év letöltendő börtönbüntetést rótt ki a vallási bíróság. Ugyanez a testület egy 22 éves fiatalt halálra ítélt istenkáromlásért: Yahaya Sharif-Aminu Mohamed prófétát illette „nem megfelelő szavakkal”. Farouq csupán kiskorúsága miatt úszta meg tíz évvel. Mindkét eset nagy vihart kavart, mert az emberi- és gyerekjogok kérdéséhez, a valláshoz és a hozzá köthető hagyományokhoz, a szekularizációhoz való viszonyulás komoly feszültségeket szül Nigéria tagállamaiban.

A 13 éves kisfiú ügyvédje a CNN-nek nyilatkozott az esetről, azt hangsúlyozva, hogy Farouq büntetése egyaránt megsérti a nigériai alkotmányt, illetve az afrikai gyerekjogi és jóléti chartát. A nigériai alkotmány ugyanis nem is ismeri az istenkáromlás fogalmát. Mindezek ellenére a fellebbezés aligha lehet sikeres a nemzetközi nyilvánosság támogatása nélkül. A kisfiú védelmén több ügyvéd dolgozott, de a helyi hatóságok azt sem engedték meg, hogy találkozzanak a gyerekkel. 

Megszólalt az UNICEF is, az ENSZ gyermekjóléti szervezete nyilatkozatban szólította fel a nigériai szövetségi, illetve a kanói kormányzatot az ítélet megsemmisítésére. A közlemény szerint az ítélet hibás, sérti az alapvető egyetemes gyermekjogokat, amelyek egyaránt kötelező erejűek a szövetségi Nigériára és annak tagköztársaságaira.