brit;járvány;Egyesült Királyság;karantén;koronavírus;

2020-09-21 17:26:15

Tisztifőorvos: az Egyesült Királyság "rossz irányba halad"

Politikai részvétel nélkül tartottak tájékoztatót a kormány tudományos tanácsadói, "utolsó esélyt" adva a társadalomnak az újabb országos karantén előtt.

Példátlan prezentációra hívta meg hétfő délelőtt a közvéleményt a kormány mellett működő két legbefolyásosabb brit tudományos orákulum, Chris Whitty professzor, Angliáért és Walesért felelős tisztifőorvos és Sir Patrick Vallance főtanácsadó. A koronavírus-pandémia első hónapjaiban megrendezett Downing Street 10-i sajtóértekezleteken rendszerint Boris Johnson két oldalán megjelenő szaktekintélyek ezúttal egyedül mutatkoztak a nyilvánosság előtt, azzal a szépséghibával, hogy nem vállalkoztak újságírói kérdések megválaszolására.

Az előzetes várakozásnak megfelelően Whitty és Vallance drámai képet vázoltak fel a brit lakosságra váró újabb nehézségekről. A tisztifőorvos kijelentette: az Egyesült Királyság "rossz irányba halad", alig néhány héttel van lemaradva Spanyolország és Franciaország mögött, ahol a Covid-19 megbetegedések száma gyorsan emelkedik. A pozitív teszttel konfirmált esetek mennyisége napi 3000 körül mozog, hasonlóan a május eleji mutatókhoz. Egyre többen szorulnak kórházi kezelésre, sőt hunynak el a diagnózist követő 28 napon belül, bár a vírus kezelésének területén elért eredményeknek köszönhetően a halálos kimenetel aránya alacsonyabb, mint tavasszal volt. A járvány első kitörésétől eltérően a jelenlegi trend az, hogy a fiatal, még húszas éveiket taposó felnőttek fertőzik meg az idősebb, érzékenyebb generációt. Így keletkezett egyébként még a múlt héten Matt Hancock egészségügyi miniszter szlogenje: "Ne gyilkold meg a nagymamádat". A két tanácsadó grafikonjainak üzenete nem kevesebb, mint hogy intervenció nélkül október 13-ra a napi új esetek száma eléri a 49 ezret. A tisztifőorvos figyelmeztetett, hogy a következő évszakok, az ősz és a tél "ellenünk dolgoznak", a "hathónapos problémát komolyan kell venni és mindannyiunknak együttesen kell vele foglalkoznunk".

Whitty professzor és Sir Patrick szavaiból arra lehetett következtetni, hogy az ún. "hatos szabály", az országos szociális együttlét fél tucat személyben való korlátozása, kizárva például a háromgyermekes családok találkozását egy nagyszülő párral, illetve a lokális nehezítések és a szórakozóhelyekre kivetett éjszakai működési tilalom nem váltotta be a hozzájuk fűzött reményeket. Pedig amikor kedden újabb körzetekben, köztük Liverpoolban és Bradfordban vezetnek be restrikciókat, már minden ötödik brit lakos bizonyos kontroll alatt fog élni. A tervek szerint Boris Johnson kedden tudatja legújabb válságkezelési programját a társadalommal. A kormányon belül elsősorban Rishi Sunak pénzügy- és Priti Patel belügyminiszter inti mértékletességre a kormányfőt, előbbi a gazdaságot, utóbbi a közrendet féltve a szigorítások második hullámától. Sadiq Khan londoni főpolgármester viszont még az "új normalitást" is visszafogná, miután a 9 milliós főváros állítólag alig két-három nappal kullog a már részleges karanténnal sújtott északnyugat- és északkelet-angliai nagyvárosok, mint Manchester és Newcastle mögött.

Chris Whitty világosan megfogalmazta a kormányra váró dilemmát. Kényes egyensúlyt kell elérni, mert "ha nem csinálunk semmit, a vírus kontrollálhatatlanná válik, ha viszont a másik szélsőség irányába megyünk el, a gazdaságnak ártunk, ennek pedig magára az egészségügyre lesz hosszú távú kedvezőtlen hatása".