benzin;élelmiszerár;

- Matolcsyék már most szólnak: jövőre a kispénzhű háztartásokra és a nyugdíjasokra még csúnyább világ jön

A mindennapokhoz szükséges termékek továbbra is lendületesen drágulnak.

Aki kezdett hozzászokni ahhoz, hogy az utóbbi hónapokban egyre drágább lett a benzin és az élelmiszer, az jövőre sem lélegezhet fel, írja az mfor.hu. Mindezt a Magyar Nemzeti Bank inflációs jelentése jósolja.

A 4 százalékos infláció oka a kereslet és a kínálat alkalmazkodása az oka. Amikor a termelés akadozik (lásd: járvány) akkor a gyártók kénytelenek emelni áraikat. Ez felfelé nyomja az árakat. Csakhogy közben a kereslet is változott az apadó jövedelmek miatt, ez viszont az árak emelését fogja vissza. Elméletileg. Ugyanis a járvány kiváltotta gazdasági válságban az emberek igyekeznek úgy csoportosítani a költéseiket, hogy az alapvető dolgokra mindenképpen jusson. Ilyen alapvető termék például az élelmiszer.

Miközben az élelmiszerpiacon a kereslet fennmaradásával párhuzamosan a kínálat is szűkült. (Például egyes gyümölcsök, zöldségek esetében, ahol a járvány alatt a szezonban nehéz volt munkást találni a betakarításra.) Azaz  a termelők kevesebb portékával igyekeztek teljesíteni profittervüket. A vásárlók pedig alkalmazkodtak ugyan a megváltozó árakhoz, de végleg nem mondhattak le a fogyasztásról.

Mindennek az eredményeképpen míg az alma kilója tavaly augusztusban a KSH felmérése szerint átlagosan 305 forintba került, most augusztusban már 624 forintot kellett fizetni a portékáért. A citromért az előző évi 760 forint után 1030 forintot. A fehér kenyér kilójáért tavaly 312 forintot kellett fizetni, idén augusztusban már 367 forintot.

A legfrissebb inflációs jelentés alapján ez a tendencia jövőre is fennmarad, igaz, szelídül: míg idén 12,6-12,7 százalékos inflációra számít az MNB a feldolgozatlan élelmiszereknél, jövőre 5,5-5,7 százalékkal.

Más a helyzet az üzemanyagokkal. A kutakon idén éves átlagban árcsökkenést mérnek a jegybank várakozása szerint, ami mögött főleg az olaj jegyzésárának csökkenése áll. Erről az alacsony bázisról kezd aztán felépülni a benzinár jövőre, amit a jövedéki adó emelése is megtámogat majd. A számok nyelvén ez úgy néz ki, hogy a járműüzemanyag és piaci energia inflációja idén -4,5 százalék lehet, jövőre viszont átlagosan 6,9 százalékos árnövekedés várható.

A korábbi tervek dacára nem alakulna önálló szervezetű hulladékhatóság: az eljárásokat a meglévő közigazgatásra építve újítják meg – értesültünk. A tilosba szórt hulladékot és súlyosabb esetben annak kihelyezőjét is elvinnék. A betétdíjrendszert még vizsgálják.