Joe Biden;Donald Trump;amerikai elnökválasztás;tv-vita;

2020-09-30 17:48:30

„Ember, befognád végre?!”

Trump és Biden szócsatája borzalmas bizonyítványt állított ki az amerikai demokrácia állapotáról. De legalább az egyikük próbált elnökhöz méltóan viselkedni.

Világszerte ünnepelhetnek a neonácik: az Egyesült Államok elnöke nyíltan a pártjukra állt. Donald Trump és Joe Biden első televíziós vitájának sok elképesztő pillanata közül is az volt a mélypont, amikor a műsorvezető direkt és állhatatosan ismételt kérdésére az elnök a szélsőjobboldali milíciák elítélése helyett folyamatosan a balosokat hibáztatta, végül sarokba szorítva kivágta: „Büszke Fiúk, lépjetek hátra és álljatok készen! Azt mondom, hogy valakinek kezdeni kell valamit az antifával és a baloldallal!”

A négy éve alapított, mára nemzetközivé vált, a fehér felsőbbrendűséget és erőszakot hirdető szervezet a Telegram üzenőfalon katonásan reagált: „Hátra lépünk és készen állunk, Uram!” A hozzászólásokból egyértelmű, hogy a tagok és szimpatizánsok készek háborúba menni Trumpért a baloldal ellen. A pénzügyi lehetőséget is meglátták, azonnal árulni kezdtek egy „Hátra lépünk és készen állunk” feliratú pólót. A vita közben Biden közbe szúrta, hogy az antifa csak egy eszme, amire Trump azzal vágott vissza, hogy biztosan csak tréfál. A volt alelnök hiába idézte az FBI Trump által kinevezett igazgatóját, aki szerint Amerikában a szélsőjobboldal jelenti a legnagyobb terrorveszélyt.

Trump szinte az első perctől kedve folyamatos közbeszólásokkal és személyeskedő szurkapiszkával próbálta megzavarni Bident. Azt mondta, ne használja az „okos” szót, mert az utolsók között volt az egyetemi évfolyamán. A Fox News tekintélyes veterán műsorvezetője, Chris Wallace hiába intette türelemre, végül már hangját megemelve követelte, hogy hagyja beszélni a másikat. Az elnök, aki tartósan hátrányban van a felmérésekben, az ilyen esetekben a szakértők által többnyire ajánlott agresszív letámadás taktikáját követte. Megpróbálta átvenni az irányítást Wallace-tól és elérni, hogy a másfél órás tévéműsor minden perce róla szóljon. Ugyanakkor feladta a még ingadozók megszólítását és végig kizárólag saját szavazóit igyekezett mozgósítani.

A pártatlan tévénézőknek (akikből alig van) az egészből a veszekedés jött át. Volt, aki azt írta a Facebookon, hogy nem is bírta tovább az első 20 percnél és inkább elkapcsolt. A CNN egyik republikánus kommentátora szerint a nézők „retorikai sz.rdobálás” tanúi voltak. Abban mindenki egyetértett, hogy a tévéviták történetében még sosem volt ilyen alacsony a színvonal, a felek minden szavából sütött a másik iránti megvetés és gyűlölet.

Biden legalább megpróbált uralkodni magán és az elnöki tisztséghez méltónak látszani. Néha azonban ő is kijött a sodrából, például amikor azzal fordult az éppen megint belebeszélő Trump felé, hogy „Ember, befognád végre?!” Más alkalmakkal a valaha volt legrosszabb elnöknek, bohócnak, rasszistának, hazugnak és Putyin pincsijének nevezte. Amikor Trump a kisebbik fia ukrajnai ügyeivel támadta, azzal vágott vissza, hogy estig tudna beszélni Trump családjáról, de „most nem az én családomról vagy az elnökéről van szó, hanem az önökéről”. A nyilván előre elpróbált formula Biden egész taktikájára jellemző volt: Trump helyett visszatérően közvetlenül a választókhoz próbált beszélni.

A Trump által újraválasztása esetén követendő politikáról gyakorlatilag semmit sem tudtunk meg, az elnök ehelyett az eddigi teljesítményével kérkedett. Egy helyen azt mondta, 47 hónap alatt többet ért el, mint Biden 47 év alatt (amióta a politikában van). Biden elhatárolódott az erőszakos baloldali tüntetőktől és a fosztogatóktól. Azt is kijelentette, hogy nem osztja a „green new deal” néven emlegetett radikális környezetvédő programot. Minden módon próbált védekezni Trump ismételt kísérletei ellen, amelyekkel megpróbálta szélsőségesen baloldalinak beállítani, például akkor is, amikor az egészségügy „szocialista” reformjával vádolta.

A koronavírus-járvány ügyében Trump ismét Kínát, Biden pedig Trumpot hibáztatta. Utóbbi azt állította, hogy a vetélytársa által javasolt intézkedések még több amerikai életét követelték volna és ha Biden nyer, újra leállítja a gazdaságot. Arra az ellenérvre, miszerint saját tanácsadói is szigorúbb egészségügyi rendszabályokat javasoltak, azt felelte, hogy nem ért velük egyet.

A demokrácia jövőjéért aggódók számára különösen aggasztó módon Trump ismét nem volt hajlandó kimondani, hogy vereség esetén is elfogadja a választások eredményét. Wallace kérdésére inkább keserű litániába fogott arról, hogy a Demokrata Párt csalásra készül és a szavazatszámlálás káoszba fog fulladni. Mint kifejtette, a választásokról majd a legfelsőbb bíróság fog dönteni, és ő számít a frissen jelölt Amy Coney Barrett szavazatára.