uniós támogatás;közokirat-hamisítás;fiatal gazdák;vidékfejlesztési források;csalás;

2020-10-02 15:47:23

Sorozatban csalták ki az uniós támogatásokat a „fiatal gazdák”

Több tucatszor próbálkozott, és százmillió forint feletti kárt okozott a négyfős csapat, kettejüknek hosszú évekre börtönbe is kell mennie.

Többéves börtönbüntetéseket szabott ki egy mezőgazdasági támogatások jogosulatlan igénybevételével zajló csalássorozat ügyében a Pécsi Ítélőtábla - közölte a bíróság pénteken az MTI-vel. Az ítélet jogerős. A közlemény szerint

Három év alatt közel ötvenszer próbálkoztak

A vádlottak 2012-ben az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap "fiatal mezőgazdasági termelők indulásának támogatását" célzó pályázatain hamis okiratokkal indultak.

A pályázatok postára adásában a harmad- és negyedrendű vádlott is részt vett, illetve saját nevében is nyújtott be pályázatot.   A 2012-ben benyújtott hét pályázatból hatot elfogadtak, így egyenként több mint tízmillió forintos támogatáshoz jutottak a vádlottak, majd 2014-ben ismét valótlan tartalmú okiratokkal további több mint harmincmillió forintnyi támogatást szereztek meg.  

 2015-ben ismét próbálkoztak, több mint harminc pályázat benyújtásával, amelyek közül egyet bíráltak el kedvezően, huszonötöt elutasítottak, míg nyolcat - miután a vádlottak tudomására jutott a pályázatok felülvizsgálatának elrendelése - a csalók visszavontak.

Az elsőrendű vádlott emellett 2015-ben többeknek tett ígéretet támogatási pályázatok gyors elkészítésére, a sértettektől átvette a pályázatok elkészítésére szánt pénzösszegeket, a dokumentumokat ugyanakkor nem készítette el.

Kilenc év letöltendő, 33 millió forintos büntetés

Az elsőrendű vádlottat társtettesként elkövetett költségvetési csalás, negyvenhat alkalommal megvalósuló, társtettesként elkövetett közokirat-hamisítás, hamis magánokirat negyvenhat alkalommal való felhasználása, nyolc rendbeli nagyobb kárt okozó csalás és hét rendbeli kisebb kárt okozó csalás, emellett folytatólagosan elkövetett csalás miatt mondta ki bűnösnek a bíróság. A vádlottat öt év börtönbüntetésre ítélték.

A másodrendű vádlottat társtettesként elkövetett költségvetési csalás és szintén negyvenhat rendbeli közokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása miatt négy év börtönre ítélték.

A két vádlottal szemben összesen mintegy 32 millió forintos vagyonelkobzást is elrendeltek. A harmadrendű vádlottat költségvetési csalás, közokirat-hamisítás és hamis magánokirat felhasználása miatt egymillió forintos pénzbüntetésre, míg a negyedrendű vádlottat - két év próbaidőre felfüggesztve - egy év szabadságvesztésre ítélte a bíróság. 

Az uniós átlag tízszeresét csaljuk, tesszük el

Az OLAF erre a csalási típusra is figyelmeztetett Magyarországgal foglalkozó, a 2019-es évről szóló jelentésében. Mint arról lapunk is beszámolt, hazánk kapta a legtöbb ajánlást a szabálytalanságok, illetve csalások kiküszöbölésére a korrupcióellenes szervezettől - az OLAF szerint nálunk tízszer annyi uniós forrást szívott fel a korrupció és a csalások, mint az EU más tagállamaiban, főként a felzárkóztatási az agrártámogatási pályázatok területén.