Oroszország;járvány;koronavírus;

- Oroszországban kutyákkal és egy új műszerrel küzdenek a koronavírus ellen

Naponta ismét kilencezer fölötti az esetszám, összesen csaknem 1,2 millió a fertőzöttek, 21 ezer pedig a halottak száma.

Oroszországban az újonnan kimutatott koronavírus-fertőzöttek napi növekménye négy hónap után pénteken ismét átlépte a kilencezret: 9412 új fertőzöttet regisztráltak. A közölt adatok szerint az összes fertőzött száma megközelítette az 1,2 milliót, ezzel Oroszország a negyedik helyen áll a világon az Egyesült Államok, India és Brazília után.

Az aktív esetek száma 3172-vel 203 270-re nőtt. A halálos áldozatoké 186-tal 21 077-re, a felépülteké pedig 6054-gyel 970 296-ra emelkedett. Az országban a járvány kezdete óta több mint 46,4 millió, az elmúlt napon pedig mintegy 402 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 222 592 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken arról beszélt, hogy nem vezetik be újból a karantént. A hivatalos magyarázat szerint a vírus terjedésének a  magyarázata „a munkahelyekre való tömeges visszatérés, valamint az, hogy megkezdődött a felső légúti megbetegedések őszi-téli időszaka”.

Ugyan Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester csütörtökön elrendelte, hogy a fővárosi vállalatok alkalmazottjaiknak legkevesebb 30 százalékát irányítsák át távmunkába. Az iskolákban pedig október 5. és 18. között tanítási szünet lesz,

 Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes mindenkit igyekezett megnyugtatni:

„mostanra az orvosok kiismerték a kór természetét, kórházi kapacitásból, gyógyszerekből és védőeszközökből pedig elegendő áll rendelkezésre, továbbá jól halad az első három orosz vakcina tesztelése is”.

Ám, ha a kormányzati kinyilatkoztatások ellenére a mégis jobban aggódnának az emberek, nekik  Artyom Tkacsuk, a moszkvai Gamaleja Nemzeti Járványügyi és Mikrobiológiai Kutatóintézet osztályvezetője szolgáltatott jó hírt:

„Októberben megkezdődik egy olyan új berendezés állami tesztelése, amely 86 féle patogén biológiai ágenst képes kimutatni a levegőben. Az év végéig több száz ilyen műszert helyezhetnek el a metróban és a reptereken.”

Egy másik bejelentés ugyancsak fordulatot hozhat a koronavírus elleni küzdelemben. Az Aeroflot orosz légitársaság ugyanis közölte:

„elkezdte 15 olyan kutya kiképeztetését, amely a várakozások szerint decemberre képes lesz kiszagolni a fertőzést”.

A tagállamok vezetői nagy nehezen kiszenvedték magukból a döntést: több mint 50 nap után életbe léptek a Belarusz elleni szankciók.