labdarúgás;Európa-bajnoki pótselejtező;

2020-10-08 22:58:10

Orbán és társai

A magyar labdarúgó-válogatott 3-1-re nyert Bulgáriában Európa-bajnoki pótselejtezőn és Izlanddal csatázik Budapesten a részvételért a kontinenstornán.

A magyar labdarúgó-válogatott 1957 óta nem nyert Bulgáriában, igaz, nem is volt gyakori vendég erre, összesen ötször szerepelt az elmúlt hatvanhárom évben az országban, ám egyszer sem szerzett gólt.

A koronavírusjárvány miatt 8500 néző lehetett volna a lelátón – vendégdrukkereket nem engedtek be –, de körülbelül ezren voltak a szófiai stadionban. A szektorokat kamerákkal figyelték annak érdekében, hogy mindenki betartsa a másiktól a kötelezően előírt távolságot, ismét kiderült, más világ ez a Balkán…

Mindkét országban úgy vezették fel az Európa-bajnoki pótselejtezőt, hogy ez az év meccse, a nagy tét meglátszott a kezdésen, mindkét együttes nagyon óvatosan kezdett. Öt perc elteltével jutott át először a bolgár térfélre a magyar csapat, de Szalai pontatlan átadása után ez csupán villámlátogatás volt. Viszont a hazaiak sem jelentettek komoly veszélyt, mert rengeteg hibával, pontatlan átadással építgették támadásaikat.

A 17. percben megszerezte a vezetést a magyar válogatott: Kalmár Zsolt végezte el a vendégek első szögletét, beadása után a labda Willi Orbán testéről öt méterről a hálóba gurult (0-1).

Rögtön élénkebb lett a mérkőzés, a középkezdés után tizenöt másodperccel már a bolgárok jutottak szöglethez, Gulácsi Péter ütötte az alapvonalon túlra a labdát Negyeljev lövése után. Bő negyed óráig nem történt semmi említésre méltó a pályán, a 37. percben megint Negyeljev került helyzetbe, a bal kapufánál három méterről fejelt kapura, de Gulácsi bravúros mozdulattal védett. Az első félidő hosszabbításában Cicinho kapu elé lőtt labdájába Krajev sarokkal ért bele, a másik irányba vetődő Gulácsi lábbal menteni tudott. A magyarok Gulácsi bravúrjainak köszönhetően vezetéssel zárták az első felvonást.

A második félidő jobban nem kezdődhetett volna, Kalmár növelte a magyar előnyt: a középpályás 24 méterről végzett el szabadrúgást, lövése után a labda megpattant a sorfalon és a bal sarokban kötött ki (0-2). A magyar csapat helyzet nélkül, két rögzített játékhelyzetből szerzett találattal került nagyon kedvező pozícióba. Megzavarodtak a hazaiak, az 53. percben megvolt az első magyar helyzet is, Sigér beadása után Sallai kapáslövését blokkolták a védők.

Három perccel később Lang megütötte Krajevet, a lengyel játékvezető tizenegyest ítélt, ám a videóbíró jelzése után szabadrúgásra módosította a döntést, a tizenhatos vonala elé letett labdát a szabálytalanságot elszenvedett hazai futballista a kapu fölé bombázta. Ez mindenesetre komoly figyelmeztetés volt, még nem lehetett lezártnak tekinteni a találkozót.

A 69. percben bemutatkozott a magyar válogatottban a Fehérváron játszó Loic Nego és bejött Hangya Szilveszter is, akinek rendkívül gyanús szerelési kísérletét három perccel később a videóbíró elemezte, de ismét nem kaptak tizenegyest a házigazdák.

A 75. percben minden eldőlt, Hangya beadása után Nikolics Nemanja hat méterről befejelte a harmadik magyar gólt, ezzel eldőlt a mérkőzés, a bolgár nézők is így gondolták, elindultak haza.

A 89. percben Jomov megelőzte Botka Endrét és tizenegy méterről lapos lövéssel megszerezte a hazaiak becsületgólját (1-3).

Marco Rossi csapata november 12-én Izlanddal (az északiak Romániát győzték le 2-1-re) csatázik a Puskás Ferenc Stadionban az Eb-részvételért.