Miközben a kormányzat az egyik amerikai fotóügynökség ingyenes képével igyekszik bemutatni új kampányában, hogy a hazai intézkedéseknek hála a koronavírus elleni védekezés nem is lehetne sikeresebb a magyar oktatási intézményekben, azok, akik nem csak a hivatali íróasztalok mögül élik át az eseményeket, teljesen mást tapasztalnak. Bár a hivatalos statisztikák alapján a fertőzöttségi adatok valóban alacsonyak (a köznevelési intézmények 1-4 százaléka érintett), az iskolákból érkezett visszajelzések szerint ebben nagy szerepe lehet a széleskörű tesztelés és kontaktkutatás hiányának.
Az elmúlt hetekben a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) is kérdőívben mérte fel, milyen körülmények között dolgoznak a tanárok. Mindkét érdekvédelmi szervezethez megdöbbentő beszámolók érkeztek, a PDSZ közzé is tett egy több száz történetből álló összefoglalót. Ebben több olyan eset is olvasható, hogy hiába lett valaki bizonyítottan fertőzött, még azokat sem tesztelték vagy küldték karanténba, akik közeli kapcsolatban álltak vele.
– A kolléganő gyereke beteg lett, majd ő is lebetegedett. Több mint két hétig hiányzott, de tesztet senkin nem csináltak, az iskolai élet folyt tovább. Semmi kontaktkutatás, csak ő maradt otthon, mi ingyen helyettesítettünk – írta az egyik érintett. Történt olyan is, hogy a kormányhivatal karantént rendelt el egy-egy osztály számára, de erről az iskolát csak napokkal később értesítették, vagyis a diákok napokig úgy látogatták az intézményt, hogy már otthon, megfigyelés alatt kellett volna lenniük. Nem egyedi eset az sem, hogy titoktartási nyilatkozatot írattak alá egy tankerület minden pedagógusával.
A PSZ kérdőívének eredményei is azt mutatták, hogy a pedagógusok többsége elégtelennek tartja a védekezést. A szakszervezet sürgős kormánydöntéseket követelt, amire az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) úgy reagált: a PSZ „nyitott kapukat dönget”. Állításuk szerint a követelések többsége összhangban van a már bevett gyakorlatnak. „Ahol a fertőzés megjelenik, ott a hatóság azonnal intézkedik: a fertőzöttek és kontaktjaik karanténba kerülnek, s ha szükség van rá, elrendelik a rendkívüli szünetet vagy a tantermen kívüli, digitális munkarendet” – olvasható az Emmi közleményében. Ezzel együtt visszautasítják azt az „alaptalan vádat”, hogy a tanárok „feláldozhatók” lennének.
– Több iskolából kaptuk azt az információt, hogy covidos beteg kollégánk kórházi kezelésben részesül, és az iskolákban minden osztályban folytatódik tovább az oktatás. Senkit nem helyeztek karanténba, senkit nem teszteltek le azok közül, akik közvetlen kapcsolatban voltak a kórházban lévő kollégával – mondta a PSZ alelnöke, Totyik Tamás. Hozzátette: ha a kormány valóban nem tekinti feláldozhatónak a tanárokat, akkor a krónikus betegségben szenvedő kollégáikat – akik különösen veszélyeztettek – már rég tantermen kívüli oktatásba kellett volna helyezni. Ilyen intézkedések azonban nem történtek.