Fehéroroszország;Lukasenka;alkotmányozás;

2020-10-09 20:28:24

Bázisdemokrata módszerrel alkotmányozna Lukasenka

Erős váltásnak tűnik a korábbi hetek karhatalmi fellépései után.

- jelentette ki pénteken Minszkben Aljakszandr Lukasenka fehérorosz elnök a BelTA állami hírügynökség jelentése szerint, amelyet az MTI szemlézett.

Vezető tisztségviselőkkel aktuális kérdésekről tartott tanácskozásán az elnök hangsúlyozta, a társadalmat alkotó valamennyi erőt be kell vonni az alkotmánymódosításba és Fehéroroszországi Népi Gyűlést kell összehívni, és ez elé kell beterjeszteni a parlament által az alkotmány, a kormányzás, az önkormányzatok, gazdasági kérdések kapcsán tett javaslatokat. Közölte: szervezőbizottságot kell létrehozni, és meg kell tartani a választásokat a Fehéroroszországi Népi Gyűlésbe.

Az augusztus 9-i vitatott tisztaságú elnökválasztáson a hivatalos eredmény szerint 80,1 százalékkal hatodik mandátumára újraválasztott Lukasenka kijelentette, hogy "a fehéroroszok a békére és a rendre szavaztak, és vezetésnek teljesítenie kell a nép akaratát.

Az elnök bírálta, hogy egyes felsőoktatási intézmények diákjai elhanyagolják az oktatást, és személycseréket helyezett kilátásba az intézményeknél.

Az elégedetlenségi mozgalomban is részt vevő szakszervezetek kapcsán megjegyezte, hogy azok "feladata a dolgozók jogainak védelme".

A választások óta folyamatosak az elnök távozását követelő ellenzéki tüntetések Fehéroroszországban. Tüntetők ezreit vették őrizetbe, az ellenzék vezetői többnyire vagy őrizetben vannak, vagy külföldre menekültek.

Az elnökválasztáson második helyen végzett, de az ellenzék szerint valójában győztes Szvjatlana Cihanouszkaja pénteken felszólította a nőket, hogy világszerte tartsanak a hét végén tüntetéseket Lukasenka ellen. "A világ különböző részein élő nőknek tömegesen kell felvonulniuk a bátor fehéroroszok támogatására" - áll az ellenzéki politikus stábja által közzétett közleményben.

A közlemény szerint a fő rendezvényt Minszkben tartják szombaton, ahol a nők virágot fognak osztogatni a politikai elnyomás elleni szolidaritás jeleként.

Az Európai Unió szerint a választás nem volt "sem tiszta, sem méltányos", Brüsszel így nem ismeri el Lukasenkát elnöknek.