A Mandiner főszerkesztője bevásárolta magát a Rubiconba és intézetet alapított

Fotó: Erdős Dénes / Népszava
Az új magyar történetkutató intézet célja „a színvonalas történelmi ismeretterjesztés, mégpedig annak is speciális szegmense: Trianon századik évfordulója kapcsán a Trianonhoz vezető út."
A Mandiner-főszerkesztő és MCC-főigazgató Szalai Zoltán 70 millió forintért megvásárolta a legnagyobb hazai történelmi ismeretterjesztő lap teljes archívumát, így részben magát a Rubicon brandet is. Emellett hétfő este bejelentette, hogy megalapította a Rubicon Intézetet – írja a Válasz Online.
Az intézet ígérete szerint pártatlan, szakmai szemszögből tanulmányozzák a magyar történelmet. Pártatlan működésüket pedig rögtön a Bethlen Gábor Alapkezelő 300 millió forintos támogatásával kezdhetik.
Az új magyar történetkutató intézet célja, hogy
„a színvonalas történelmi ismeretterjesztés, mégpedig annak is speciális szegmense: Trianon századik évfordulója kapcsán a Trianonhoz vezető út, illetve az azt követő száz év történelmének minél alaposabb, mélyebb megismerése és megismertetése mind itthon, mind a nagyvilágban”.
Az idén 30 éves folyóirat igen népszerű, stabilan 10 ezer példány felett értékesítik. Az egyelőre kérdéses, hogy a most bejelentett Rubicon Intézet hogyan viszonyul a laphoz. Szalai Zoltán közleménye „stratégiai szövetséget” jelöl meg. A Szalai által idén januárban bejegyeztetett és egy személyben tulajdonolt Rubicon Intézet Nonprofit Kft. – a kozbeszerzes.hu-n olvasható adatok szerint –
70 millió forint nettó ajánlati áron megszerezte a nagyjából 2750 db cikkből álló Rubicon Tudástár felhasználási jogait. Ez a lap teljes archívumát jelenti: cikkek, tanulmányok, képek, térképek, ábrák
Ugyanakkor a Rubicon nyomtatott lap megjelentetésére továbbra is kizárólagosan a főszerkesztő, Rácz Árpád által önállóan képviselt RUBICON-HÁZ Kft. jogosult.
Rácz a megalakuló „think tank” társelnöke is lett, és a Válasz Online-nak azt mondta, hogy a Rubicon Intézet és a lap lényegében azonos brand alatt működik. Közölte, hogy az intézet teljes szakmai programját ő irányítja, és az ugyanolyan szellemiségben fog működni, mint az újságja.
Az intézet főigazgatója Hahner Péter történész, a Pécsi Tudományegyetem volt tanszékvezetője. Az intézet munkatársa lett Szarka László történész, egyetemi tanár, a Selye János Egyetem Tanárképző Karának volt dékánja, Gali Máté, a Veritas Intézet volt munkatársa, Tarján Tamás, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára, Sokcsevits Dénes történész és Szilvay Gergely, a Mandiner főmunkatársa.