Zöldzóna;Namíbia;fókák;

Képünk illusztráció

- Több mint 5000 fókabébi tetemét mosta partra a tenger Namíbiában

A tömeges vetélés legvalószínűbb oka a táplálékhiány, de lehet szó mérgezésről vagy betegségről is.

Több mint 5000 döglött fókabébit mosott partra a tenger Namíbiában Walvis Bay város közelében – jelentette be szerdán az Ocean Conservation Namibia (OCN) természetvédelmi szervezet. A drónfelvételeken látszik, hogy halott kisfókák ezrei hevernek szerteszét a tengerparton a fókatelepeiről és delfiniskolájáról híres, a turisták körében kedvelt Pelican Point-félszigeten. 

Katasztrófa szemtanúi vagyunk - kongatta meg a vészharangot Instagram-üzenetében az OCN, amely szerint idő előtt született és csaknem azonnal elpusztult fókabébik tetemeiről van szó. Korábban is minden évben megfigyeltek néhány nőstényt, amely megfelelő mennyiségű élelem vélt hiányában megszabadult magzatától, de ilyen méretű tömeges vetélés még nem történt – állítja az Ocean Conservation Namibia.

A namíbiai halászati minisztérium is megerősítette a fókavetélések "abnormálisan nagy" számát, de nem közölt konkrét adatokat, és a jelenségre sem tudott magyarázatot adni. A civil szervezet és a minisztérium együtt keresi a magyarázatot a fókapusztulásra.

Az OCN szerint a tömeges vetélés legvalószínűbb oka, hogy a félsziget térségéből valamiért eltűntek a halak, amelyek a fókák fő táplálékát jelentik, de lehet szó mérgezésről vagy betegségről is. Az éhezés verzióját alátámasztani látszik, hogy az érintett populáció egyedei kissé soványnak látszanak más fókatelepek lakóihoz képest. 

A boncolás során kinyert szövetmintákat a Dél-afrikai Köztársaságba küldik vizsgálatra, mert Namíbia nem rendelkezik az ehhez szükséges eszközökkel.

Hasonló tragédia történt 1994-ben, amikor éhínség miatt a Pelican Point fókapopulációjának egyharmada pusztult el.

Egyik kultúrcége 15 millió forintot kapott a Szerencsejáték Zrt.-től, de a támogatásnak nincsen nyoma.