Tudomány;koronavírus;BCG-oltás;COVID-19;

- Vizsgálják: enyhítheti-e a BCG-oltás a koronavírus-fertőzés lefolyását

Tízezer embernek adják be a vakcinát, hogy kiderüljön, jelenthet-e átmeneti megoldást.

Új, globális vizsgálatot indítottak brit tudósok annak kiderítésére, hogy a tuberkulózis ellen, 1921-ben fejlesztett BCG-oltás csökkenti-e a Covid-19 betegség hatásait – írta a Qubit. A Magyarországon 1954 óta kötelezően alkalmazott vakcináról eddig is lehetett tudni, hogy más fertőzésekkel szemben is védelmet nyújt. Tavasszal arról is lehetett hallani, mi is megírtuk, hogy azokat az országokat kevésbé sújtja a járvány, ahol kötelező volt a BCG-oltás, bár a második hullámban ennek jelei nem látszanak.

Bár az Egyesült Királyságban emberek milliói kaphatták meg gyerekkorukban a BCG-védőoltást, szakemberek szerint újra be kell oltani őket. Hozzátették, a vakcina nem tudja megtanítani az immunrendszert arra, hogy olyan antitesteket termeljen, amelyek felismerik és legyőzik a koronavírust. 

A vizsgálatban Ausztrália, Hollandia, Spanyolország, Brazília és Nagy-Britannia lakosai közül körülbelül 10 ezren vesznek majd részt. Elsőként a britek tesztelik a BCG-vakcina hatását, ahol ezren oltatják be magukat az Exeteri Egyetem kutatóinak felügyelete mellett – elsősorban a járvány frontvonalában lévő egészségügyi dolgozók és idősgondozók próbálhatják ki a módszert.

„Miközben nem gondoljuk, hogy az oltás nyújtotta védelem specifikus lesz a Covid-19-re, lehetőséget nyújthat, hogy akár éveket nyerjünk a koronavírus-vakcinák és más gyógymódok fejlesztésére” – mondta a BBC-nek John Campbell, az Exeteri Egyetem orvosi karának professzora.

Bár arra nem érdemes számítani, hogy a gyerekkorban kapott oltás még mindig véd a Covid-19 ellen, a megismételt vakcinázás a legfrissebb eredmények szerint hatásos lehet. Görög kutatók szeptemberben közölték, hogy az a 198 idős ember, akit BCG-vakcinával beoltottak, kevésbé volt fogékony a fertőzésekre. A vizsgálat az új koronavírusra ugyan nem terjedt ki, a kutatók szerint a Covid-19 esetében is ígéretes lehet ez, a vakcina elkészítéséig ideiglenesen használható módszer.

Dán és kanadai kutatók szerint is kisebb a fertőzés kockázata, illetve kevésbé súlyos a betegség lefolyása.