Tudomány;Bioritmus;koronavírus;BCG-oltás;

2020-08-07 18:18:00

Befolyásolhatja a koronavírus-fertőzés tüneteit a BCG-oltás

Hosszan tartó, általános immunstimuláló hatása van a tuberkulózis ellen kifejlesztett vakcinának, ezért többféle fertőző betegség, így az új koronavírus okozta Covid-19 ellen is hatásos lehet.

Mint pár napja megírtuk, az American Association for the Advancement of Science (AAAS) nevű non-profit tudományos szervezet tanulmánya hivatalosan is megerősítette, hogy a BCG-vakcina ellaposítja a koronavírus járványgörbéjét. A kutatók bizonyítékot találtak arra is, hogy a vakcina elősegítheti a fertőző betegségek elleni immunitás erősítését is. Arra az eredményre jutott egy holland tanulmány is, hogy az eredetileg a tuberkulózis ellen kifejlesztett BCG (Bacille Calmette-Guérin) vakcinának hosszan tartó, általános immunstimuláló hatása is van, ezért többféle fertőző betegség, így az új koronavírus okozta Covid-19 ellen is hatásos lehet.

Mihai Netea, a hollandiai Nijmegenben lévő Radboud Egyetem belgyógyász professzora és kutatócsoportja a BCG más betegségek ellen is védő hatásait, az "edzett immunrendszert" vizsgálta. A tanulmány egészséges önkénteseket vizsgált, akik az elmúlt öt évben, tehát még a SARS-CoV-2 világjárvány előtt kaptak BCG-oltást, a kontrollcsoport nem volt beoltva. Eredetileg az immunválaszok különbségeire voltak kíváncsiak, de a világjárvány kitörésével azt is elkezdték vizsgálni, hogy az új koronavírus okozta fertőzés tüneteire van-e hatása a vakcinának.

A két csoport összevetéséből az derült ki, hogy a koronavírus-járvány hollandiai első hulláma idején a beoltottaknak nem volt több tünetük, nem voltak gyakrabban és súlyosabban betegek, mint az oltatlanok. Az adatokat óvatosan, de pozitívnak értékelték a tudósok, 2020 márciusa és májusa között kevesebb volt a beteg és az extrém kimerültségről beszámoló a BCG-vakcinával immunizáltak csoportjában, mint a kontrollcsoportban.

A kutatók hangsúlyozták, hogy ezt várták is a BCG ismert hosszú távú hatásai miatt. Óvatosságra intettek azonban abban a kérdésben, hogy hasznos-e a vakcina a Covid-19 ellen, "ezt a számos, folyamatban lévő kutatásnak kell meghatároznia" Netea professzor szerint. A tanulmányt a Cell Reports Medicine friss száma közölte